Centralna izborna komisija i Parlamentarna skupština BiH prekršile Zakon o ravnopravnosti polova BiH

Helsinški parlament građana Banja Luka i Udružene žene Banja Luka su 20. februara 2007. godine podnijele zahtjeve Agenciji za ravnopravnost polova BiH za ispitivanje kršenja Zakona o ravnopravnosti polova BiH u slučajevima:
1. Izdavanja potvrda za imenovanje zamjenika predsjedavajuceg Savjeta ministara BiH, ministara i zamjenika ministara u Vijeću ministara BiH, od strane Centralne izborne komisije BiH;
2. Potvrđivanja imenovanja zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, ministara i zamjenika ministara u Savjetu ministara BiH, od strane Parlamentarne skupštine BiH.
Centralna izborna komisija BiH je na 31. januara 2007. godine razmatrala i usvojila Odluku o izdavanju potvrda kandidatima za zamjenika predsjedavajuceg Vijeca ministara BiH, ministara i zamjenika ministara u Savjetu ministara BiH, kako slijedi: Vilim Primorac, Mijo Krešić, Safet Halilović, Slavko Marin, Ana Trišić Babić, Selmo Cikotić, Marina Pendeš, Bariša Čolak, Niko Grubešić, Sredoje Nović, Tarik Sadović, Anton Rill, Stanko Slišković, Perica Jelečević, Sven Alkalaj, Dragan Vrankić, Srđan Arnaut, Slobodan,Puhalac, Fuad Kasumović i Božo Ljubić. Navedeno je da ne postoji zakonska smetnja da ove osobe obavljaju dužnosti u Savjetu ministara. Parlamentarna skupština BiH je 9. februara potvrdila mandate ovim osobama.
Centralna izborna komisija BiH i Parlamentarna skupština BiH su time prekršile obavezu primjene člana 15. Zakona o ravnopravnosti polova BiH (Službeni list BiH 16/6 od 2003. godine), stav 1. i 3. kako slijedi: Državna tijela i tijela lokalne samouprave, upravljačka tijela kompanija, politicke stranke i ostale neprofitne organizacije osigurat ce i promovirati ravnopravnu zastupljenost po osnovu spola u upravljanju u procesu odlučivanja. (…) Radi ravnopravne zastupljenosti spolova, procenat učešća spolova u tijelima vlasti na svim nivoima, uključujući sudsku, zakonodavnu i izvršnu vlast, kao i sve ostale javne službe, komisije i odbore, uključujući i učešće u tijelima koja predstavljaju državu na međunarodnom nivou, u pravilu će odražavati ravnopravnu zastupljenost spolova.”
Smatramo da su Centralna izborna komisija BiH i Parlamentarna skupština selektivno primjenili važeće zakone u Bosni i Hercegovini i da su u ovom slučaju bili dužni uskratiti potvrdu kandidatima, s obzirom da predložena lista kandidata ni približno ne odražava ravnopravnu zastupljenost spolova i zauzeti stav da postoji zakonska smetnja za izdavanje potvrde.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti