Održane “Žive biblioteke” u Bugojnu i Jablanici

U protekla dva dana organizovali smo dvije sesije Žive biblioteke za srednjoškolce iz Bugojna i Jablanice.

Srdenjoškolci iz Gimanzije iz Bugojna i Srednje škola iz Jablanice imali su priliku da „čitaju“ (razgovaraju) sa našim živim knjigama: povratnicom, sestrom koja je izgubila brata u ratu, članom porodice nestalih, slijepom osobom i žrtvom porodičnog nasilja, mirovnim aktivstom i ratnim veteranom.

Zahvaljujući otvorenosti za saradnju, direktora, pedagoga i nastavnika ove dvije škola, Žive biblioteke smo organizovali direktno u školama sa osnovnim ciljem da učenici kroz razgovor sa živim knjigama smanje predrasude prema žrtvama koji dolaze iz različitih etničkih zajednica, ali da im pokažemu tamnu stranu i besmislenost svakog rata, gdje većina građana i naroda je na gubitku. Posljedice rata su jasne: gubljenja najbližih članova porodica, uništenja imovine, uništenja intitucija i fabrika, uništenja budućnosti posebno za mlade i generacije koje dolaze.

„Živa biblioteka” predstavlja inovativnu metodologiju za promovisanje ljudskih prava, ravnopravnosti, te za borbu protiv rasizma i ksenofobije, te širenje mira i tolerancije. Metodologija „Žive biblioteke” je specifična. Knjige su živi ljudi, pažljivo odabrani iz društvenih grupa prema kojima često vladaju predrasude i negativni stereotipi. Zbog svoje pozicije u društvu i pripadnosti određenoj društvenoj grupi, ove osobe su stigmatizovane ili trpe diskriminaciju. Živa biblioteka funkcioniše baš kao prava biblioteka, gde čitaoci dolaze da pozajme „knjigu” na određeno vreme. Na taj način, u direktnoj komunikaciji čitaocima prenose svoja životna iskustva i doprinose borbi protiv stereotipa, predsrasuda i diskriminacije. Živa biblioteka se koristi i kao podrška predmetu demokratija i ljudska prava.

„Živa biblioteka“ je organizovana u okviru projekta PRO-Budućnost (Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za Budućnost) Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira Catholic Relief Services (CRS) u saradnji sa Fondacijom Mozaik, Caritasom BiH, Forumom građana Tuzle, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Međureligijskim vijećem u BiH.

Osnovni cilj projekta je da se postigne održiv i dugotrajni mir i izgradi međusobno povjerenje i razumijevanje među građanima. To su preduslovi za ostvarivanje društvenih promjena koje će omogućiti bolji život svim narodima u Bosni i Hercegovini.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti