Osigurati održivo finansiranje sigurnih kuća

Helsinški parlament građana Banja Luka i Udružene žene Banja Luka organizovali su javnu tribinu pod nazivom „Psihološke karakteristike žrtava porodičnog nasilja“. Nakon izlaganja kliničke psihologinje Dijane Đurić o psihološkim mehanizmima koje žrtva nasilja razvija, poput negiranja problema i samooptuživanja za situaciju u kojoj se našla, te oklijevanja prijavljivanja nasilja, kao i konstatacije prisutnih da se Zakon o zaštiti od nasilja u porodici nedovoljno primjenjuje i da rad institucija koje štite žrtvu nije dovoljno usklađen, prisutne građanke i građani definisali su sljedeće zaključke i preporuke:
1. Sigurne kuće za žene žrtve nasilja su efikasan mehanizam zaštite žrtve u trenutku akutnog nasilja, ali i mjesto za njenu rehabilitaciju i izlazak iz uloge žrtve. Preporuka ekspertske grupe Savjeta Evrope je da bi na svakih 7500-10000 stanovnika trebalo da bude obezbijeđeno jedno mjesto u sigurnoj kući. Uvažavajući tešku materijalnu situaciju i finansijske mogućnosti Republike Srpske, zbog koje nije realno očekivati potpuno finansiranje provođenja ove preporuke iz javnih budžeta, pozivamo institucije RS da osiguraju:
– da se u izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici precizira obaveza finansiranja sigurnih kuća tako da se 70% troškova finansira iz entitetskog budžeta, a 30% iz budžeta opština i gradova. Ta sredstva moraju biti usklađena sa potrebama i dovoljna za potpuno funkcionisanje sigurnih kuća,
– da se u RS otvori najmanje pet skloništa koja će biti u potpunosti finansirana iz budžeta entitetske i lokalne vlasti, i to u regijama u kojima postoje Javna tužilaštva: Trebinje, Istočno Sarajevo, Bijeljina, Modriča (regija Doboj) i Banja Luka.
2. Žrtve nasilja u porodici treba da budu prepoznate Zakonom o socijalnoj zaštiti RS kao socijalna kategorija, a sigurne kuće kao ustanove socijalne zaštite, što će im osigurati adekvatnu pomoć i podršku.
3. Kao primjer dobre prakse prepoznate su intervencije „mobilnog tima“ na području Banje Luke u okviru kojeg je osigurana saradnja policije, Centra za socijalni rad i nevladine organizacije „Udružene žene“ koji zajedno izlaze na teren, intervenišu na licu mjesta i u mogućnosti su da u slučaju potrebe ponude žrtvi hitan smještaj u sigurnu kuću.
Tribina je realizovana pod pokroviteljstvom švedske fondacije Kvinna Till Kvinna.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti