Alternativni CEDAW Izvjestaj 2013-2017: Žene u postkonfliktnim situacijama

HPG od danas, a svakog ponedeljka, predstavlja poglavlja iz CEDAW Alternativnog izvjestaja 2013-2017 godine.
Danas donosimo Poglavlje 1: ŽENE U POSTKONFLIKTNIM SITUACIJAMA
Pripremila: Gordana Vidovic
 
U zaključnim razmatranjima kombinovanog četvrtog i petog periodičnog izvještaja UN-ov Komitet za eliminaciju diskriminacije žena pohvalio je napore države Bosne i Hercegovine da unaprijedi položaj žena u postkonfliktnim situacijama. Istovremeno je iskazao svoju duboku zabrinutost zbog velikih kašnjenja u usvajanju mjera za rješavanje potreba velikog broja žena žrtva konflikata te zbog toga što žene nemaju adekvatan i ravnopravan pristup naknadama, podršci i rehabilitacijskim mjerama, kao ni finansijskoj i socijalnoj pomoći, koje su različito regulisane u entitetima pa je od države članice zahtijevao da dostavi izvještaj o napretku.
****
Žrtve rata su obeshrabrene jer su mnogima odbijene tužbe za naknadu nematerijalne štete za prisilno vrijeme provedeno u logorima s obrazloženjem da se radi o apsolutnoj zastari
****
U junu 2015. godine donesena je prva presuda kojom je žrtva ratnog seksualnog nasilja kroz krivični postupak ostvarila pravo na naknadu za pretrpljenu štetu. Stoga je ova presuda ohrabrujuća za sve žrtve i otvara nove mogućnosti za izmjene prakse sudova i tužilaštava, koji su do sada žrtve upućivali da svoja prava na kompenzaciju ostvaruju kroz parnični postupak.
****
 
Uprkos preporuci CEDAW-a u vezi odgovarajućeg finansiranja i odgovarajućeg broja zaposlenih u tužilaštvima i sudovima tužilaštva i sudovi još uvijek imaju neodgovarajući broj zaposlenih. Ovo pitanje treba hitno riješiti kako bi se osiguralo pravovremeno i efikasno procesuiranje preostalih predmeta.
****

Aktivna uključenost organizacija civilnog društva i medija posebno je značajna kako bi se ubrzali procesi potrage za istinom, pravdom, reparacijama i garancijama neponavljanja. Nadalje, neophodno je razviti efikasne mehanizme kojima će se pratiti provođenje zakona, savladavanje strukturalnih barijera jednakosti žena odnosno upravljačkih i nadzornih pozicija. U tom kontekstu, situacija u RS znatno je lošija nego u ostatku zemlje.

Pročitajte više na: CEDAW 1_ŽENE U POSTKONFLIKTNIM SITUACIJAMA  ili na engleskom CEDAW 1 Engl
Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti