Internet II

doruak_2_scena
Internet II
Banja Luka, 23. april 2012.
Govoreći o dokumentu ACTA kojim se uvode mjere za zaštitu intelektualnog vlasništva, apsolvent PMF u Banjaluci Slobodan Mičić je na današnjem „doručku sa novinarima“ rekao da bi znanje i informacije trebali da budu dostupni svima, te da „svaki pokušaj da se to onemogući predstavlja atak i gušenje sloboda na Internetu“.
Prema njegovim riječima iza ACTA stoje velike kompanije, kao što su filmske i diskrografske kuće, čiji jedini cilj je sticanje profita.
„Već postoje institucije koje se bave zaštitiom intelektualnog vlasništva tako da nije jasno zašto nam sad treba i ACTA. Njen jedini cilj je maksimalizacija profita i  kontrola Interneta“, rekao je Mičić povodom današnjeg Svjetskog dana knjige i autorskih prava.
Kopiranje određenih stvari sa Interneta, prema Mičiću, nije krivotvorenje, već samo umnožavanje, bez diranja ili mjenjanja samog sadržaja. On smatra da ni rigorozna primjena zakona zbog krivotvorenja neće natjerati narod da kupuje originalne DVD ili muziku, „jer narod jednostavno nema 40 Eur za film ili recimo 7000 dolara za licencirani fotoshop program“. On je podsjetio da postoje slobodni i blesplatni operativni sistemi kao što je LINUX  koji je postao najbrže rastući operativni sistem u svijetu.
Mičić je zaključio da problem ACTA nije pravne, već tehničke prirode, jer je „današnja tehnologija prevazišla i trenutne zakone i zastarjeli monetarni model“.
Ukoliko se istraje u nametanju kontrole na protok i širenje informacija Internetom, Mičić nije isključio ni mogućnost pravljenja paralelnog „Drugog Interneta ili Interneta II“, za šta postoje realne tehničke mogućnosti, a koji bi bio slobodan i dostupan svima.
Prema izvještaju Regulatorne agencije za komunikacije Bosna i Hercegovina je u 2010. godini imala 2 miliona Internet korisnika.
Za uređenje i primjenu zakona koji se tiču zaštite intelektualnog vlasništva nadležan je Institut za intelektualno vlasništvo BiH (ubaciti link) čiji predstavnici se danas nisu pojavili na „doručku sa novinarima“.
D. D.
Govoreći o dokumentu ACTA kojim se uvode mjere za zaštitu intelektualnog vlasništva, apsolvent PMF u Banjaluci Slobodan Mićić je na današnjem „doručku sa novinarima“ rekao da bi znanje i informacije trebali da budu dostupni svima, te da „svaki pokušaj da se to onemogući predstavlja atak i gušenje sloboda na Internetu“. Prema njegovim riječima iza ACTA stoje velike kompanije, kao što su filmske i diskrografske kuće, čiji jedini cilj je sticanje profita. „Već postoje institucije koje se bave zaštitiom intelektualnog vlasništva tako da nije jasno zašto nam sad treba i ACTA. Njen jedini cilj je maksimalizacija profita i kontrola Interneta“, rekao je Mičić povodom današnjeg Svjetskog dana knjige i autorskih prava. Kopiranje određenih stvari sa Interneta, prema Mičiću, nije krivotvorenje, već samo umnožavanje, bez diranja ili mjenjanja samog sadržaja. On smatra da ni rigorozna primjena zakona zbog krivotvorenja neće natjerati narod da kupuje originalne DVD ili muziku, „jer narod jednostavno nema 40 Eur za film ili recimo 7000 dolara za licencirani fotoshop program“. On je podsjetio da postoje slobodni i besplatni operativni sistemi kao što je LINUX koji je postao najbrže rastući operativni sistem u svijetu. Mićić je zaključio da problem ACTA nije pravne, već tehničke prirode, jer je „današnja tehnologija prevazišla i trenutne zakone i zastarjeli monetarni model“. Ukoliko se istraje u nametanju kontrole na protok i širenje informacija Internetom, Mićić nije isključio ni mogućnost pravljenja paralelnog „Drugog Interneta ili Interneta II“, za šta postoje realne tehničke mogućnosti, a koji bi bio slobodan i dostupan svima. Prema izvještaju Regulatorne agencije za komunikacije Bosna i Hercegovina je u 2010. godini imala 2 miliona Internet korisnika. Za uređenje i primjenu zakona koji se tiču zaštite intelektualnog vlasništva nadležan je Institut za intelektualno vlasništvo BiH čiji predstavnici se danas nisu pojavili na „doručku sa novinarima“.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti