Povodom obilježavanja 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Helsinški parlament građana Banja Luka (HPG BL) u saradnji sa partnerima organizuje pres konferenciju koja će se održati u srijedu, 2. decembra u Međunarodnom pres centru, hotel „Bosna“ sa početkom u 11.00 časova.
Na konferenciji ćemo najaviti akciju volontiranja u 13 organizacija osoba sa invaliditetom u Banjaluci i Sarajevu. U ovim organizacijama volontiraće predstavnici različitih ministarstava, opštinskih službi i međunarodnih organizacija.
Akcijom želimo da ukažemo javnosti na svakodnevne probleme i izazove sa kojima se pripadnici ove populacije susreću, ali i da promovišemo njihove sposobnosti i mogućnosti koje su često mnogo veće nego što se to obično misli.
Naime, bez obzira na napredak učinjen na polju promocije i zaštite prava osoba sa invaliditetom, što uključuje i ratifikovanje UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom (2010) i donošenje strategija za unapređenje društvenog položaja osoba sa invaliditetom na entitetskim nivoima, osobe sa invaliditetom ostaju jedna od najranjivijih grupa u bh društvu i spadaju u grupe koje su među najizloženijim diskriminaciji u svim oblastima života.
Akcijom volontiranja želimo približiti izazove i probleme ove populacije donosiocima odluka u našem društvu i uticati na njihovo aktivnije uključivanje u stvaranje jednakih uslova i mogućnosti za ravnopravno uključivanje osoba sa invaliditetom u sve društvene tokove.
Akciju organizujemo u okviru projekta “IN – Implementacija UN Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u BiH” koji HPG BL sprovodi sa partnerskim organizacijama: Organizacija amputiraca „UDAS“, Savez udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima RS, Savez paraplegičara i oboljelih od dječije paralize F BiH i Udruženje slijepih Kantona Sarajevo, a koji finansira Evropska unija.
3. decembar se, odlukom Generalne skupštine UN od 1992. godine, obilježava širom svijeta kao Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Ove godine će 3. decembar biti obilježen pod sloganom “Inkluzija nas se tiče: osnaživanje i pristup za ljude svih sposobnosti” sa akcentom na tri podteme: “gradovi inkluzivniji i pristupačniji za sve“, „unapređenje statističkih i drugih podataka o osobama sa invaliditetom“ i „uključivanje osoba sa nevidljivim invaliditetom u društvo i razvoj“.