„Dekada Roma 2005 – 2015“ u BiH samo slovo na papiru

dekada_roma2


Predstavnici Helsinškog parlamenta građana Banjaluka i Fondacija CURE u saradnji sa Udruženjem Roma „Veseli brijeg“ iz Banjaluke na današnjem doručku sa novinarima razgovarali su o efektima pridruživanja Bosne i Hercegovine međunarodnom projektu „Dekada socijalne inkluzije Roma 2005-2015“.

Učesnici sastanka jednoglasno su ocijenili da Romi u BiH i nakon šest godina od pridruživanja ovom međunarodnom projektu i dalje izloženi velikom siromaštvu, te da je dovedeno u pitanje opstanka socijalnog, etničkog i kulturnog identiteta romske populacije u BiH.

Vijeće ministara BiH obavezalo se da će sprovesti Nacionalni akcioni plan za rješavanje problema Roma u oblasti stambenog zbrinjavanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i obrazovanja Roma, međutim realizacija ovih pitanja još je na dugom štapu, dok samo sprovođenje „Dekade“ u BiH doživljava fijasko.

Neozbiljnost u pristupanju „Dekadi“ i pitanjima Roma najbolje oslikava potez Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, koje je prije nekoliko mjeseci odlučilo da zatvori jedino romsko koordinaciono tijelo zaduženo za sprovođenje projekta „Dekade“. Ovaj problem je dodatno usložnjen zbog toga što je BiH ove godine pripala čast da predsjedava „Dekadom“ koja okuplja članice 9 zemalja Jugoistočne i centralne Evrope.

Bivši koordinator za Rome iz RS pri Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice BiH Adnan Šubert poručio je da je petočlano koordinaciono tijelo Roma ugašeno prije nekoliko mjeseci, iako BiH ove godine treba da predsjedava „Dekadom Roma“. U skladu sa tim BiH nije ispunila „obavezu“ da nakon završetka projekta u državne organe BiH zaposli ovih pet Roma, pa se postavlja sasvim logično pitanje kakvu sliku o pravima ljudi BiH šalje ostalim zemljama članicama „Dekade“.

dekada_roma1

Članica Udruženja Roma „Veseli brijeg“ iz Banjaluke Šaha Ahmetović poručila je da se akcioni planovi sporo provode na nivou BiH, te da je problem zapošljavanja romske populacije i dalje bez konkretnih rješenja. U prilog tome potvrđuje i podatak da je u Banjaluci priliku za zaposlenje dobilo samo pet Roma, dok nekoliko visokoobrazovanih mladića i djevojaka bezuspješno pokušavaju da se zaposle.

Naime, BiH je 2008. godine zvanično postala članica „Dekade socijalne inkluzije Roma od 2005. do 2015. godine“ i time se obavezala da će sprovesti Nacionalni akcioni plan za rješavanje problema ove populacije u oblasti stambenog zbrinjavanja, zapošljavanja, zdravstvene zaštite i obrazovanja. Međutim, akcioni planovi su dali samo kratkoročne rezultate, što svjedoče i podaci da je od 2009. godine u BiH kroz projekte zaposleno tek nekoliko stotina Roma koji su nakon završetka istih vraćeni na Zavod za zapošljavanje.

„Doručak sa novinarima“ je jedna od aktivnosti u okviru projekta X-Press II čiji cilj je senzibilizacija medija za izvještavanje o marginalizovanim i ranjivim grupama u našem društvu kako bi, preko medija, uticali na relevantne institucije da poboljšaju javne politike i prakse prema ovim kategorijama stanovništva. Projekat finansira Evropska unija.

J.D



Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti