Dobitnice međunarodne nagrade za hrabrost 2012

11

Kancelarija za globalna ženska pitanja

 

Maryam Durani, članica Savjeta pokrajine Kandahar, Avganistan

 

11Pokrajina Kandahar je jedna od najkonzervativnijih i najopasnijih u Avganistanu, ali to nije spriječilo Maryam Durani da se bori za prava avganistanskih žena i djevojaka. Kao članica Pokrajinskog savjeta Kandahar, direktorka neprofitnog Ženskog udruženja za kulturu  „Kubra“  i vlasnica i urednica jedine lokalne  radio stanice za žene, ona je i liderka i uzor ženama širom Avganistana. Kao istinska žena hrabrost, gđica Durani je preživjela brojne napade na njen život uklljučujući i samoubilački napad 2009.godine u toku kojeg je bila ozbiljno povrijeđena.  Iako je svakodnevno suočena sa prijetnjama, ona je nepokolebljiva u njenoj misiji da promoviše osnovna ljudska prava za sve u Avganistanu.


 

Pricilla de Oliveira Azevedo, Brazil

12Majorka Azevedo pridružila se vojnoj policiji Rio de Žaneira 1998.godine, a nakon diplomiranja 2000. počela je raditi u policijskom bataljonu i jedinici za sprečavanje uličnih nemira.  2007.godine majorka Azevedo pokazala  je izuzetnu hrabrost i posvećenost njenom poslu uhapsivši bandu kriminalaca koja ju je kidnapovala i mučila. Kao rezultat njene hrabrosti i uspjeha, pozvana je da bude na čelu  prve  policijske jedinice za smirivanje u Rio de Žaneiru u siromašnim četvrtima ili „favelama“  u Santa Marti. Tokom te dvije godine, ona je prekinula promet droge u favelama, osnovavši modele posredovanja u konfliktu, radila sa državnim i lokalnim vladinim institucijama na pobloljšanju odvoženja smeća i zdravstvene njege, proširila obrazovanje i mogućnosti tehničke obuke i razvila lokalni sajam za umjetnost i zanate.


 

Zin Mar Aung, Burma

13Zin Mar Aung je bivša politička zatvorenica, koja je provela 11 godina u zatvoru zbog njenog političkog aktivizma i posvećenosti promovisanju demokratije, ženskog osnaživanja i riješavanja konflikata u Burmi. Nakon njenog uključivanja 1996. i 1998. u studentske proteste i zatvor, ona je osnovala studijsku kulturološku  grupu za promociju ideje da je demokratija kompatibilna sa azijskom kulturom.  Zin Mar Aung je takođe osnovala i vodi udruženje za samopomoć za bivše političke zatvorenice i školu političkih nauka u Rangunu u kojoj podučava i osnažuje aktiviste  civilnog društva u Burmi i na taj način mijenja još uvijek veoma izazovno okruženje. Ona je takođe i jedan od suosnivača grupe za žensko osnaživanje i trenutno vodi organizaciju za osnaživanje  u vezi sa entičkim manjinama u konfliktnim područjima.


 

Jineth Bedoya Lima, Kolumbija

14Tokom njene karijere kao istraživačka novinarka, Hinet Bedoja je bila u potrazi za teškim zadacima uprkos tome što je znala sa kojiim rizikom je to povezano. 2000.godine došla je zatvor da bi intervjuisala ključnog paravojnog člana  o krijumčarskoj naoružanoj mreži, Hinet je bila oteta, vožena nekoliko sati od tog  mjesta i izložena ponovljenom silovanju od strane bande. Tokom ovog zastrašujućeg iskustva, rečeno joj: „Obrati pažnju. Ovo je poruka koju šaljemo novinarima u Kolumbiji.“ Otad Hinet kontinuirano nastavlja njen rad kao istraživačka novinarka boreći se za pravdu u njenom slučaju kao i za druge slučajeve seksulanog i rodno zasnovanog nasilja. Hinet je postala nadahnuće ne samo za žene novinarke, već za sve žene koje zahtijevaju pravdu za sve. Trenutno radi kao portparolka Oxfamo-ove kampanje „Silovanje i drugo nasilje: Moje tijelo izvan rata“.


 

Hana Elhebshi, Libija

15Hana El Hebshi je dvadesetšestogodišnja libijska arhitektinja koja je postala simbol solidarnosti i uzor smjelosti mnogima širom zemlje za vrijeme nekoliko mjeseci duge revolucije u Libiji.  Djelujući pod pseudonimom „Numidia“, što je poveznica sa drevnim berberskim kraljevstvom i njenim berberskim porijeklom, Hana je dala doprinos dokumentovanju nasilja i nemira tokom revolucije i, uprkos velikom riziku, doprla do međunarodnih medija obavjestivši o stvarnosti življenja pod prethodnim režimom. Ona je takođe postala simbolom nade libijskom narodu da je svijet svjestan patnji kroz koju je prolazio i nade koja je na putu.


 

 

Aneesa Ahmed, Maldivi

16Aneesa Ahmed je čvrsta u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja na Maldivima. Dok je  službovala  kao zamjenica ministra za ženska pitanja, ona je pokrenula pitanja porodičnog nasilja u vrijeme dok je to pitanje bilo tabu tema. Nakon napuštanja Vlade, osnovala je nevladinu organizaciju „Nada za žene“ započevši niz sesija o rodno zasnovanom nasilju sa studentima, policajcima i drugim koji se bore protiv ovog problema. Kad su vjerski učenjaci počeli identifikovati žensko polno sakaćenje kao praksu koju podržava Islam, Ahmedova je pozvala Vladu da interveniše i javno govorila o štetnim efektima ženskog polnog sakaćenja. Otvoreno diskutujući o pitanjima kao što je ovo i promovišući svijest kroz njenu NVO, Ahmedova igra ključnu ulogu u stavljanju ovih pitanja u javni diskurs i izlaže Vladu pritisku da preuzme akcije.


 

Shad Begum, Pakistan

17Shad Begum  je hrabra aktivistkinja ljudskih prava i liderka koja je promijenila politički kontekst za žene u ekstremno konzervativnom distriktu Dir, Kiber Paktunkva. Kao osnivačica i izvršna direktorka Udruženja za promjenu ponašanja i znanja, gđica Shad daje političku obuku, mikro kredite, osnovno obrazovanje i usluge zdravstvene zaštite za žene u najkonzervativnijim područjima Pakistana. Gđica Shad ne samo da osnažuje žene Dira da glasaju i da se kandiduju, već  se i ona sama kandidovala i osvojila mjesta na opštinskom nivou 2001.godine i 2005.godine protiv lokalnih konzervativaca koji su pokušali da zabrane učešće žena. Uprkos prijetnjama, gđica Sad nastavlja njen rad u Pešavaru da bih poboljšala živote žena u zajednicama Kiber Paktunkva.


 

Samar Badawi, Saudijska  Arabija

18U jednom od najrestrikivnijih okruženja u svijetu za žene, Samar Badavi je snažan glas za dva  najvažnija problema  sa kojima se suočavaju saudijske žene: ženski sufražetski  pokret i sistem nadzora pod kojim žene ne mogu da se udaju, rade ili putuju bez dozvole za  pratnju ( muških rođaka).   Badawi je bila prva žena koja je tužila svog oca koji je zloupotrijebio sistem nadzora i spriječio je da se uda po njenom izboru. Ona je takođe i prva žena koja je uložila tužbu protiv Vlade zahtijevajući pravo da žene glasaju i pokrenula online kampanju da bi ohrabrila i druge žene da ulože slične tužbe. Napori aktivista kao što je Badawi pomogli su u ohrabrivanju vladinog dekreta koji dozvoljava ženama da glasaju i da se kandiduju na budućim opštinskim izborima.


 

 

Hawa Abdallah Mohammed Salih, Sudan

19Porijeklom iz sjevernog Darfura, Hawa i njena porodica su bili prisiljeni da pobjegnu iz njihovog rodnog sela 2003.godine zbog borbi između pobunjenika iz Darfura i Vladinih snaga. Kao rezultat, provela je većinu njenog mladog odraslog života u  kampu za interno raseljena lica u Abu Shouku gdje se istaknula kao jedan od najsnažnijih glasova za interno raseljena lica.  Zbog njene borbe, Hawa je bila i gonjena i zatvarana u više navrata od strane Vlade Sudana zbog čega je bila prisiljena da pobjegne iz Sudana 2011.godine. Uprkos ličnom uznemiravanju i političkim izazovima sa kojima se suočavala, Hawa gaji nadu da će nastaviti zaštitu prava Darfurijanaca u svojoj domovini a posebno prava žena i djece.


 

Safak Pavey, Turska

20Safak Pavey,  prva žena sa invaliditetom, koja je izabrana u turski Parlament, je pokazala veliko lično dostojanstvo u prevazilaženju svakodnevnih  fizičkih prepreka dok se na lokalnom i globalnom nivou bori za prava ranjive populacije uključujući izbjeglice i hendikepirana lica. Bilo da je radila u ekstremnim uslovima za UNHCR na Bliskom Istoku, južnoj Aziji i Africi ili  djelujući kao gromobran unutar UN interagencije grupe za podršku Konvenciji prava osoba sa invaliditetom, Pavey je uvijek stremila da svoj invaliditet pretvori u snagu  na globalnom nivou. Nakon što je osvojila mjesto u turskom Parlamentu u junu 2011.godine, Pavey takođe nastavlja sa borbom za osobe sa invaliditetom, žene i manjinsko stanovništvo u Turskoj.

http://www.state.gov/s/gwi/programs/iwoc/2012/bio/index.htm

http://www.state.gov/secretary/rm/2011/03/157895.htm


 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti