Ženska vlada BiH organizovala predavanje „Zašto je bh. školstvo patrijarhalno?”

predavanje-Zenica2
Ženska vlada BiH organizovala predavanje „Zašto je bh. školstvo patrijarhalno?” u Zenici
Zenica – Banjaluka, 23. januar 2014.
Više od pedeset 50 prisutnih, pripadnika/ca svih starosnih dobi, akademske zajednice,  predstavnika NVO-a, prosvjetnih radnika, inžinjera uživali su sinoć u Muzeju grada Zenice u odličnom predavanju gostiju iz Sarajeva, prof. Nenada Veličkovića i Lamije Begagić.  Predstavivši njeno istraživanje o rodnoj neravnopravnosti u udžbenicima, Lamija Begagić, dugogodišnja urednica časopisa za djecu „Palčić“ i „Kolibrić“ uporedila je trenutno stanje sa situacijom u nekadašnjoj i,  zajedničkoj nam domovini, Jugoslaviji.   Udžbenici, kako je njeno istraživanje čitanki, na primjer,  pokazalo,  smještaju žene u tradicionalno-patrijarhalne okvire,a gotovo paradoksalno izgleda činjenica da se princip rodne ravnopravnost više poštovao 1958. godine  nego 2009. godine.   Na sebi svojstven duhovit i zanimljiv način, prof. Veličković je govorio o opasnostima pogrešnog tumačenja književnosti i izrekao jednu zanimljivu ideja, koja će nesumnjivo ljude ponukati  na daljnje razmišljanje, a to je da  književno djelo efektnije stvara mitove, zablude i predrasude od istorije.   Istorija je zbir podataka o događaju, a prema prof. Veličkoviću, književno djelo od nas stvara “svjedoke” pa je,  samim time, lakše  unijeti neistine kao lično iskustvo u takav svijet.  Uzbudljiva rasprava koja je uslijedila nakon izlaganja, pokazala je veliko interesovanje Zeničana i Zeničanki za  obrazovanje kroz istoriju i književnost, temi o kojoj vlast, nebitno o kojoj je političkoj orijentaciji riječ,  ne govori na odgovarajući način.  Razgovorom o obrazovanju, koje kombinujući istoriju i književnost, pomaže  stvaranju indoktriniranih ljudi,   Ženska alternativna vlada BiH želi ukazati na  teme, koje imajući u vidu “ciklične ratove” koji nam se događaju, očigledno predstavljaju teme koje “život i smrt” znače.
Više od pedeset  prisutnih, pripadnika/ca svih starosnih dobi, akademske zajednice, predstavnika NVO-a, prosvjetnih radnika, inžinjera uživali su sinoć u Muzeju grada Zenice u odličnom predavanju gostiju iz Sarajeva, prof. Nenada Veličkovića i Lamije Begagić.
Predstavivši njeno istraživanje o rodnoj neravnopravnosti u udžbenicima, Lamija Begagić, dugogodišnja urednica časopisa za djecu „Palčić“ i „Kolibrić“ uporedila je trenutno stanje sa situacijom u nekadašnjoj i, zajedničkoj nam domovini, Jugoslaviji. Udžbenici, kako je njeno istraživanje čitanki, na primjer, pokazalo, smještaju žene u tradicionalno-patrijarhalne okvire,a gotovo paradoksalno izgleda činjenica da se princip rodne ravnopravnost više poštovao 1958. godine  nego 2009. godine.
Na sebi svojstven duhovit i zanimljiv način, prof. Veličković je govorio o opasnostima pogrešnog tumačenja književnosti i izrekao jednu zanimljivu ideja, koja će nesumnjivo ljude ponukati na daljnje razmišljanje, a to je da književno djelo efektnije stvara mitove, zablude i predrasude od istorije. Istorija je zbir podataka o događaju, a prema prof. Veličkoviću, književno djelo od nas stvara “svjedoke” pa je, samim time, lakše unijeti neistine kao lično iskustvo u takav svijet.predavanje-Zenica1
Uzbudljiva rasprava koja je uslijedila nakon izlaganja, pokazala je veliko interesovanje Zeničana i Zeničanki za obrazovanje kroz istoriju i književnost, temi o kojoj vlast, nebitno o kojoj je političkoj orijentaciji riječ, ne govori na odgovarajući način. Razgovorom o obrazovanju, koje kombinujući istoriju i književnost, pomaže stvaranju indoktriniranih ljudi, Ženska alternativna vlada BiH želi ukazati na teme, koje imajući u vidu “ciklične ratove” koji nam se događaju, očigledno predstavljaju teme koje “život i smrt” znače.



Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti