Osmomartovski marš u Banjaluci: Vlasti peru ruke od ženskih problema

Ovogodišnji Osmomartovski (borbeni) marš održao se juče u Banjaluci pod geslom „Ne perite ruke od ženskih prava!“.

Marš je već tradicionalno krenuo od Narodnog pozorišta RS i završio se na Trgu Krajine gdje su se prikupljali sapuni za porođajno odjeljenje Kliničkog centra u Banjaluci.

Naime, na ginekološkom odjelu u sklopu Poliklinike postoji uputstvo kako bi porodilje ispravno trebalo da peru ruke, ali ne i sapuni za pranje ruku! Imajući na umu upravo tu činjenicu nastao je slogan „Ne perite ruke od trudnica“.

Danas je istaknuto da se žene i dalje suočavaju sa brojnim izazovima i problemima,  od kojih država, entiteti, kantoni i lokalne vlasti peru ruke ili ih jednostavno ignorišu i guraju pod tepih.

Okupljeni su podsjetili da danas svjedočimo da se ženama, kroz prijedlog radne grupe za izmjenu Izbornog zakona BiH, pokušavaju dodatno umanjiti prava za koja su se već izborile.

Predloženim izmjenama Izbornog zakona (član 4.19 stav 4.) urušava se postojeća rodna kvota, koja je predviđala zastupljenost oba pola od minimlano 40%, ali ne bilo gdje na kandidatskim listama, nego uz obavezno redanje kandidatkinja u prva tri, pet i osam mjesta. Prema predloženim izmjenama biće moguće sačiniti kandidatsku listu od 20 osoba, od kojih će prvih dvanaest biti muškarci a zadnjih osam žene, što predstavlja značajno nazadovanje.

Dragana Dardić, iz Helsinškog parlamenta građana Banjaluka povodom prijedloga o izmjeni izbornog zakona rekla je da danas organizacije traže da ovaj prijedlog ne bude prihvaćen, jer je on očigledno nazadovanje kada su u pitanju ženska prava.

„Žene se kod nas suočavaju sa mnogim problemima i mi zapravo govorimo o jednoj sistemtskoj i strukturalnoj diskriminaciji žena u svim oblastima života. Možemo govoriti o diskriminaciji žena u oblasti rada, obrazovanju, medijima, o diskrimiaciji žena kada je u pitanju nasilje nad ženama i tako dalje. Problema je zaista mnogo i ovo je zapravo jedan od načina da u duhu tradicije koje su započele naše pretkinje, predstavnice ženskih pokreta, prije 100 godina da iskoristimo ovaj dan i da vidimo gdje smo danas“, rekla je Dardić Dragana.

Ona ističe da zabrinjavaju tendencije i pokušaji da se prava za koje su se žene već izborile ukinu i ponište.



Irena Medar Tanjga, članica Udruženja gražana DRIP (Djeca, roditelji i porodilje) rekla je rekla je da je fokus djelovanja DRIP-a popravljanje uslova u porodilištima.

„U okviru današnjeg marša prikupljaju se sapuni za Klinički centar Banjaluka za Odjeljenje ginekologije, babinjare konkretno, jer tamo od sredstava za ličnu higijenu nema ništa. Na ovaj simboličan način želimo da ukažemo da je to veliki problem sa kojima se žene u porodilištu susreću“, rekla je Irena Medar Tanjga.

Ona je dodala da prema istraživanju DRIP-a ženama u Banjaluci najviše smeta loš odnos medicinskog osoblja prema njima, a manje im smetaju loši materijalni i higijski uslovi.


Dražana Lepir iz Oštre nule rekla je da je prvi poslijeratni osmomartovski marš u Banjaluci pokrenut prije pet godina, a danas je na neki način i cilj Oštre nule kao pokretača ovog događaja ostvaren, jer ove godine deset organizacija stoji iza ovog događaja.

„Prava žena, nažalost, još uvijek nisu na zavidnom nivou, ali to je ono što nam istorija govori svih ovih 110 godina, da se za prava moramo boriti svaki dan, a ne samo Osmog marta. Danas najviše želimo da ukažemo na socio-ekonomska prava žena. Žene zaista nemaju iste prilike kao muškarci, pogotovo na tržištu rada, a ovim ne želimo da kažemo da one nisu sposobne da se izbore za ta svoja prava, već im društvo to ne dozvoljava“, rekla je Lepir Dražana.

Danas je ukazano da su žene višestruko opterećene poslovima, a manje plaćene. I dalje nemaju ravnopravan pristup resursima i tržištu rada. I dalje su izložene svim vrstama nasilja, i nedovljno zaštićene od nasilnika.

„Tek mali broj bivših supružnika ili partnera redovno uplaću alimentaciju za izdržavanje djece. Potrebe višestruko marginalizovanih žena nisu prepoznate i uključene u postojeće strategije i politike“, rečeno je an osmomartovskom maršu.

Osmomartovski marš organizovali su: Helsinški parlament građana Banja Luka, UG Oštra Nula, DRIP, Mreža za izgradnju mira, Fondacija Udružene žene, Institut Perpetuum mobile, Centar za mlade Kvart, Inicijativa Građanke za ustavne promjene, Forum žena Bratunac,  Udruženje omladine sa invaliditetom Info part,  HO Partner, Omladinski centar Derbent  i Mreža žena sa invaliditetom.

Pogledajte još fotografija sa marša u Banjaluci:

Tekst pruzet sa:www.6yka.com

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti