Porodilje u BiH nemaju jednaka prava

Inicijativa Građanke za ustavne promjene kroz prioritet Uvođenje jedinstvene zdrastvene, porodične i socijalne zaštite u Ustav BiH, koji je dio Platforme ženskih prioriteta na Ustav BiH zalaže se i za osiguranje jednakih porodiljskih naknada za sve građanke BiH. U cilju eliminacije diskriminirajuće prakse porodilja na prostoru FBiH Inicijativa je podržava kampanju (NE)diskriminacija porodilja u FBiH, koju sprovode Udruženje Žene ženama,jedna od članica Inicijative.

S ciljem aktualiziranja ovog pitanja u Bijeljini je 7. aprila 2016.u Bijeljini održana tribina, koju je Inicijativa “Građanke za ustavne promjene” organizovala zajedno s Udruženjem Žene ženama i Helsinškim odborom za ljudska prava RS iz Bijeljine. Osnovni cilj tribine je dobiti odgovore na pitanja: kako prevazići  nejednakosti  u zakonskim rješenjima i diskriminatorskoj praksi  i gdje naći novac za isplatu naknada ako nadležni tvrde da ga nema?

U Federaciji BiH, postoje različita zakonska rješenja i diskriminirajuće prakse. Trenutno je naknada ženi koja je na porodiljskom odsustvu regulisana Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite žrtava rata i zaštite porodica sa djecom FBiH, koji propisuje da se ove naknade regulišu na nivou kantona. Nivo naknada koje se isplaćuju porodiljama u FBiH varira u velikoj mjeri od kantona do kantona, a često ove naknade zavise od raspoloživih budžetskih sredstava i dodatno se smanjuju odlukama kantonalnih vlada u odnosu na ono što je propisano kantonalnim zakonima. U Republici Srpskoj, postoji prihvatljivo rješenje. Porodiljske naknade se isplaćuju iz Javnog  fonda dječije zaštite po osnovu prosječne plaće u periodu od 12 mjeseci.  Propisano je da ovu naknadu isplaćuje poslodavac, a tek naknadno refundacija se vrši preko Fonda. To stvara kašnjenje u refundiranju te poslodavac obustavlja plaćanje zaposlenicama koje su po tom najčešće primorane da se ranije vrate na posao. Postoji više inicijativa za prevazilaženje ovih problema kako u Federaciji tako i u Republici Srpskoj, koje podržavaju uključivanje svih zaintersiranih strana.

„Naročito je bilo značajno čuti koji sve to problemi utiču na nejednake porodiljske naknade u FBiH i kako se to različito tretira u kantonima FBiH. To je veoma značajno za mene, koja dolazim iz Republike Srpske gdje zakon koji tretira trudnice i porodilje jednako reguliše porodiljske nadoknade za sve žene“, naglasila je Tamara Zrnović, jedna od učesnica tribine.

Rješenja su u uvezanosti i saradnji žena, kako u FBiH, prije svega unutar Kantona, tako i povezanost sa ženama koje žive u Republici Srpskoj, kao i njihova zajednička borba za ostvarivanje jednakih  prava i jednake nadoknade. Potrebne su zakonske izmjene ali i provodivost tih zakonskih odredbi. Ono što piše na papiru treba da bude i u praksi, provodljivo i sigurno za građane i građanke BiH, a naročito za trudnice i porodilje ove države“, zaključila je Tamara.

Inicijativa „Građanke za ustavne promjene“ nastaviće zagovaračke aktivnosti i rad na promociji Platforme ženskih prioriteta za Ustav BiH kroz niz aktivnosti u gradovima BiH, a kojima je cilj na ukazu na postojeću diskriminaciju u Ustavu i na neophodnost aktuelizacije procesa ustavnih reformi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti