Prvi panel „Prava, položaj i prepreke sa kojima se suočavaju branitelji i braniteljice ljudskih prava u Bosni i Hercegovini – glavni nalazi i preporuke” 10.decembra u SKC-u

Prvi panel pod nazivom „Prava, položaj i prepreke sa kojima se suočavaju branitelji i braniteljice ljudskih prava u Bosni i Hercegovini – glavni nalazi i preporuke“ biće održan 10. decembra, od 11 do 12 časova u Studentskom kulturnom centru, a na njemu ćemo predstaviti glavne nalaze iz Izvještaja o pravima, položaju i preprekama sa kojima se suočavaju branitelji i braniteljke u Bosni i Hercegovini.

Takođe, panelisti će se osvrnuti i na aktuelne teme:  

Koliko su uticajni antirodni pokreti u BiH?

 Kako se kriminalizacija klevete odrazila na rad aktivista?

Koliko je teško doći do informacija od javnog interesa?

Šta su glavne prepreke sa kojima se suočavaju BLJP?

 Kakvo je generalno stanje ljudskih prava u BiH?

Panelisti su:

ENA KLJAJIĆ GRGIĆ, diplomirana pravnica, od 2008. godine radi u organizaciji Transparency International u BiH. Ona je ekspertica za upravne postupke i upravne sporove koji se odnose na primjenu Zakona o slobodi pristupa informacijama. Učestvovala je na brojnim konferencijama, panelima, okruglim stolovima, obukama, te je angažovana i kao realizator programa stručnog usavršavanja od strane Agencije za državnu službu FBiH u oblasti Pravo na pristup informacijama.

AMIL BRKOVIĆ, pravni je savjetnik i koordinator programa u Sarajevskom otvorenom centru. Završio je Pravni fakultet Univerziteta „Džemal Bijedić” u Mostaru kao najbolji student generacije. Trenutno je student II ciklusa master studija na Pravnom fakultetu u Sarajevu. Pruža usluge pravnog savjetovanja LGBTI osobama i radi na generalnom unapređenju pravnog položaja LGBTI osoba u BiH.

TEA POKRAJČIĆ je braniteljka ljudskih prava i pravna ekspertica s dugogodišnjim iskustvom u jačanju demokratije i vladavine prava u Bosni i Hercegovini. Koordinira radom Kuće ljudskih prava Banja Luka i Linijom za pomoć braniteljima i braniteljkama ljudskih prava pri Helsinškom parlamentu građana Banja Luka. Kao ekspertica za Eurojust, specijalizirana je za međunarodnu pravnu pomoć i prekograničnu saradnju u krivičnim stvarima. Njena profesionalna karijera uključuje ključne pozicije u Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine, gdje je radila na pitanjima vladavine prava i međunarodne saradnje. 

DRAGANA DARDIĆ, magistrica rodnih nauka i diplomirana novinarka. Destogodišnju novinarsku karijeru koju je gradila u Dnevnom Telegrafu, Radiju Slobodna Evropa, BBC i agenciji Reuters, zamijenila je za rad u nevladinom sektoru, Helsinškom parlamentu građana, gdje se profilisala za rad na unapređenju ženskih ljudskih prava, ali i prava drugih ranjivih grupa, na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva te afirmaciju društveno odgovornog novinarstva.

Ovaj panel je dio dvodnevnog programa u okviru manifestacije  “Dani Srđana Aleksića” u Banjaluci.

Program u Banjaluci, 9. i 10. decembra, obuhvata reviju kratkih dokumentarnih filmova, izložbu i panele, a sve će biti organizovano u Studentskom kulturnom centru u Banjaluci (Studentski kampus).

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti