Nevladina organizacija Helsinški parlament građana najoštrije osuđuje neodgovorno ponašanje Vlade RS koja do danas nije uplatila nijednu marku za rad Sigurne kuće u Banjoj Luci čime je dalji opstanak ove ustanove ozbiljno doveden u pitanje.
Podsjećamo da je Vlada RS dužna da obezbijedi 70 odsto sredstava potrebnih za rad sigurnih kuća u koje se smještaju žene i djeca žrtve nasilja u porodici, i da ta obaveza ne proizilazi samo iz domaćih zakona, nego i iz međunarodnih normi i konvencija koje je BiH ratifikovala.
U tom smislu zapanjujuća je izjava pomoćnika ministra za socijalnu zaštitu Ljube Lepira da „zatvaranje sigurne kuće zapravo predstavlja odustajanje nevladinog sektora od te djelatnosti“.
Nasilje u porodici već odavno nije privatni već društveno prepoznat problem za čije rješavanje i prevenciju je odgovorna država! UN Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama, koja je i sastavni dio Aneksa I Ustava BiH, jasno kaže da su države potpisnice dužne da osiguraju pravnu zaštitu žena, žrtava nasilja, kroz afirmativne akcije i programe koji uključuju i uspostavljanje SOS telefona i skloništa za žrtve nasilja u porodici. Zaista je licemjerno nerad i neodgovornost Vlade pravdati „odustajanjem nevladinog sektora“ koji je i zaslužan što se o nasilju uopšte i počelo govoriti i što je nasilje nad ženama i djecom prepoznato kao krivično djelo i u našem zakonodavstvu.
Takođe smatramo neumjesnim pravdanja Vlade da „postoje procedure koje se moraju ispoštovati“ kada smo svjedoci da za neke druge aktivnosti i događaje procedure mogu da idu i po skraćenom postupku.
Nadamo se da će Vlada, ipak, uplatiti prvu tranšu sredstava potrebnih za rad Sigurne kuće u Banjoj Luci i da 18-oro žena i djece, koliko ih je trenutno smješteno u Sigurnoj kući, neće morati na ulicu ili nazad u svoje kuće i stanove iz kojih su se sklonili zbog batina i maltretiranja.