Sara iz Jerusalima: Volontiranje u HPG-u mi je otvorilo nove perspektive

Volontiranje u Helsinškom parlamentu građana Banja Luka (HPG BL) otvorilo mi je nove perspektive, iz kojih mogu da unaprijedim svoja magistarska istraživanja, kao i kontakte koji će mi koristiti ne samo u akademskoj, već i u profesionalnoj oblasti, kaže Sara, studentkinja iz Jerusalima, koja je proteklih nekoliko sedmica volontirala u HPG-u.

Sara inače studira u Dohi, a u Bosni i Hercegovini je boravila zbog magistarskog istraživačkog rada. Ona kaže da je njeno iskustvo kao volonterke u Helsinškom parlamentu građana premašilo sva očekivanja, stekla je nova znanja i vještine, a i mi u HPG-u smo imali šta da naučimo od ove mlade djevojke, aktivistkinje Crvenog krsta, i zaista smo zahvalni što smo bili u prilici da budemo njen izbor za volontiranje.

 „Od prvog dana me je dočekao prijateljski tim i supervizorka koja me podržava. Svaki član tima imao je jedinstveno iskustvo, znanje i vještine, ali su svi ujedinjeni oko ciljeva i vizije organizacije promovisanja i povezivanja građanskih inicijativa, pomirenja i osnaživanja marginalizovanih grupa na lokalnom i regionalnom nivou. Izuzetno interesantno, informativno i veoma vrijedno su samo neke od fraza koje bih upotrijebila da opišem svoja iskustva nakon dva mjeseca boravka u HPG-u“, kaže Sara.

Sara nam je obećala da će ostati u kontaktu sa timom HPG-a, a za kraj njenog boravka kod nas smo joj postavili nekoliko pitanja, da i na ovaj način podijeli svoje utiske i motiviše i druge volontere/ke da potraže svoju priliku u nekom od udruženja građana u BiH.

Na kojim projektima si asistirala  i koliko ti je to bilo značajno?

SARA: Kada sam prvobitno kontaktirala HPG BL objasnila sam svoje interesovanje za pomirenje, posebno u istraživačke svrhe. Takođe sam izrazila interesovanje za teme koje mi nisu baš poznate jer sam vidjela pravu šansu da se edukujem kroz praktična iskustva o raznim temama i kroz njih dalje razumijem kontekst. Moji interesi su uzeti u obzir i dodijeljena mi je pomoć na dva glavna projekta; „PRO – budućnost – pomirenje, razumijevanje, odgovornost za budućnost“ i „Ženska ljudska prava i evropske integracije IV“. U okviru oba projekta, prisustvovala sam konferencijama, radionicama i pomagala u organizaciji aktivnosti, kako bi bili ispunjeni ciljevi. Moje iskustvo u radu sa PRO- budućnost obogatilo je moje razumijevanje pomirenja, izazova i društvenih promjena, za koje stručnjaci smatraju da su neophodni za uspjeh izgradnje mira u BiH. Rad na drugom projektu mi je omogućio da razumijem odnos između društva, institucija i kako sve to funkcioniše u procesu EU integracija.

Šta se, prema tvom mišljenju, može preduzeti da se ljudska prava još više poštuju?

SARA: Jedan od koraka koji se može preduzeti je jačanje zakonodavstva i ažuriranje institucionalnih sistema kako bi se osiguralo da su u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava i da se mogu adekvatno sprovoditi. Drugo, smatram da je važno boriti se protiv diskriminacije u svim njenim oblicima. Treće bi bilo podržavanje slobode izražavanja i slobode medija. Četvrto, edukacija i podizanje svijesti kroz promociju ljudskih prava. Konačno, vjerujem da je i dalje važno ojačati zaštitu ranjivih grupa u društvu kako bi se osiguralo poštovanje njihovih prava. Važno je priznati da je ovo složen i dugoročan proces koji će zahtjevati kolektivni napor i posvećenost kako organizacija, tako i pojedinaca.

Inače voliš da putuješ i upoznaješ različite kulture. Kakvi su tvoji utisci iz Banje Luke, u kojoj se boravila?

SARA: Banja Luka je veoma autentičan i živahan grad u kome će svaka osoba, bez obzira na interesovanje, pronaći nešto čime će biti oduševljena dok je ovdje. Od aktivnosti poput vožnje kajakom i planinarenja u predivnoj prirodi, pa do svakodnevnih koncerata, konferencija, muzeja i knjižara, a onda sve do ukusnih peciva.. .Teško je ne zaljubiti se u sve što nudi Banja Luka. Vjerujem da ono što grad čini najposebnijim su ljudi; njihova sposobnost da započnu svaki dan širokim osmjehom, da razvedre svako raspoloženje šalama i da ponude pomoć kad god mogu. Prilagodljivost, ljubaznost i prihvatanje – to je tajni recept stanovništva ovog grada da se svi osjećaju dobrodošli.

Da li imaš neku anegdotu ili duhovitu situaciju koju si doživjela tokom  boravka u BiH, a koju želiš da ispričaš ?

SARA: Jedan od smiješnih situacija desila mi se u Sarajevu tokom moje posjete jednoj konferenciji. Imala sam nekoliko sati da prošetam gradom i prvo sam otišla do Baščaršije. Kako sam bila gladna poslije puta, kupila sam sendvič. Ptice, očigledno gladne kao i ja, „odlučile“ su da uzmu i podijele moj sendvič. Iznenadile su me, pa sam ispustila sendvič iz ruke, što je okupilo još više ptica oko mene. Iako bih voljela da su me na ljubazniji način “zamolile” da podijelimo sendvič, barem sam uvjerena da ptice u BiH imaju veoma dobar ukus kada je hrana u pitanju.

FOTO: Helsinški parlament građana Banja Luka

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti