“U BiH je biti vjernik uslov da se dobije posao i riješi niz statusnih pitanja”, istakao je, na banjalučkom doručku sa novinarima, profesor Miodrag Živanović. Govoreći o ateizmu i ateistima kao marginalizovanoj društvenoj grupi, Živanović je naglasio da u “BiH vlada klerikalizam – stanje kada se religija, vjera i crkva sjedine i postanu politički akteri”.
“Vjerske vođe su dobile političke funkcije i oni su ti koji odlučuju o reformi policije ili vojske, o investicijama i razvoju ekonomije, a političari su zauzvrat postali najuticajniji dio vjerskih zajednica. To je sumorna je slika bh društva”, istakao je Živanović dodajući da u takvoj situaciji, gdje političari koketiraju sa vjerskim zajednicama, ni građanima ne preostaje ništa drugo nego da se zbog lične perspektive priklanjaju jednoj od tri vjersko-etničke skupine.
Postavlja se pitanje da li neko može biti predsjednik države, ministar ili direktor nekog zanačajnog preduzeća, a da se pritom izjašnjava kao atesita!? Svi oni koju se deklarišu kao ateisti su ne samo marginalizovani, nego i nemoralni, jer odudaraju od običajnih normi nosilaca morala – crkava i džamija. “Deklarisati se kao ateista podrazumejva biti socijalno isključen i u svojim pravima biti uskraćen 104%”, zaključio je Živanović.
Inače, statistički podaci govore da se na početku 21. vijeka između 75 i 80 odsto ljudi izjašnjavalo kao vjernici, odnosno pripadnici neke vjerske skupine. Nagli porast vjernika bilježi se i u državama nastalih raspadom bivše Jugoslavije.