Predstavnici/e Helsinškog pralamenta građana BL i Inicijative Građanke za ustavne promjene su 27. juna 2025. godine održali sastanak sa zvaničnicima/cama Brčko distrikta na kojem su razmatrane tri inicijative i to uvođenje rodno osjetljivog jezika u Statut Brčko distrikta, kriminalizacija seksualne iznude kao posebnog krivičnog djela, te prijedlog Zakona o slobodi pristupa informacijama koji se nalazi u proceduri.
„Kada je riječ o rodno odgovornom jeziku, ombudsmani BiH su 2024. i 2025. godine donijeli dvije preporuke po ovom pitanju, odnosno utvrdili su diskriminaciju žena po osnovu neprepoznavanja ženskog gramatičkog roda u Ustavu Federacije BiH i Ustavu BiH. U oba slučaja ombudsmani su utvrdili da korištenje jednog gramatičkog roda u prevedenom tekstu Ustava BiH kao generičkog pojma, može se posmatrati u kontekstu onoga što se naziva jezičkom ili gramatičkom rodnom pristrasnošću, odnosno rodnom diskriminacijom“, naglasio je Filip Novaković, član Inicijative Građanke za ustavne promjene i koordinator pravnog tima Kuće ljudskih prava Banja Luka.
Razgovarano je i o načinima uvođenja rodno odgovornog jezika i usaglasili smo se da je za Statut Brčko distrikta u ovom trenutku najadekvatnije rješenje da se ovom dokumentu doda neutralna kaluzula koja kaže da se „svi izrazi korišteni u jednom generičkom rodu, odnose i na drugi gramatički rod, bez diskriminacije“.
„Današnji sastanak je bio jako konstruktivan i ovaj prijedlog će biti proslijeđen svim relevantnim političkim subjektima u Brčko distriktu radi daljeg razmatranja i djelovanja. Mislim da će svi akteri na području Brčko distrikta podržati ovakve izmjene. Smatram da je jako važno da se ovo usvoji i da u tom dijelu napravimo korak ispred svih ostalih.“, rekao je Damir Bulčević, predsjednik Skupštine Brčko distrikta.
Što se tiče Zakona o slobodnom pristupa informacijama, trenutni prijedlog ne predviđa mogućnost žalbe, što je u suprotnosti sa međunarodnim standardima i ustavnim garancijama. Prijedlog Helsinškog pralamenta građana je da Brčko distrikt uvede nezavisnu instituciju povjerenika za slobodan pristup informacijama. Na ovaj način Brčko distrikt bi imao najsavremenije rješenje u odnosu na postojeće okvire u državi.
Podršku za ove inicijativu dobili smo i od Milijane Simić, šefice Odjeljenja za stručne i administrativne poslove i Ine Pamukčić, predsjednice Komisije za ravnopravnost polova i zastupnice u Skupštini Brčko distrikta.
Fotografije preuzete sa www.radiobrcko.ba
Autor fotografija: Mirsad Zahirović