Ombudsmeni BiH preporučili Vijeću ministara BiH da preduzme korake ka rješavanju statusnih pitanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine donijeli su Preporuku broj: 35/25 kojom su utvrdili povredu više međunarodnih instrumenata za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda od strane institucija Bosne i Hercegovine, konkretno Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Preporučili su Vijeću ministara Bosne i Hercegovine da postupi u okviru svojih nadležnosti i preduzme korake ka rješavanju statusnih pitanja Nacionalne i univerzitetske biblioteke (NUB) Bosne i Hercegovine i drugih institucija nauke, kulture i umjetnosti Bosne i Hercegovine u pogledu pokretanja zakonodavnog postupka pred Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine.

Podsjećamo, Helsinški parlament građana Banja Luka se obratio Instituciji ombudsmena/ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine u vezi sa pitanjem pravnog statusa i finansiranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, te istu žalbu kasnije proširio i na druge institucije nauke, kulture i umjetnosti Bosne i Hercegovine (Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, Historijski muzej Bosne i Hercegovine, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, Biblioteke za slijepa i slabovidna lica Bosne i Hercegovine i Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine).

U žalbi je navedeno da NUB BiH služi kao skladište kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine, čuvajući neprocjenjive zbirke koje uključuju istorijske dokumente, književna i naučna djela, te arhivsku građu koja je sastavni dio kolektivnog pamćenja Bosne i Hercegovine.

Zatvaranje ove institucije rezultiralo bi potencijalnim gubitkom ili degradacijom ove nezamjenjive imovine. Taj gubitak ne samo da bi osiromašio kulturno tkivo bosanskohercegovačkog društva, već bi i oslabio osjećaj identiteta i kontinuiteta koji je ključan za društvenu koheziju.

Društvene implikacije zatvaranja NUB BiH protežu se dalje od trenutnog gubitka pristupa kulturnim i obrazovnim resursima. Simbolizira šire zanemarivanje intelektualnih i kulturnih vrijednosti, koje su ključne za podsticanje informisanog i angažovanog građanstva.

Ombudsmeni Bosne i Hercegovine su zaključili u navedenoj preporuci da pasivno držanje Vijeća ministara predstavlja povredu prava građana Bosne i Hercegovine koji su pogođeni potencijalnim gašenjem institucija nauke, kulture i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Konkretno, Ombudsmeni Bosne i Hercegovine su utvrdili da je Vijeće ministara svojim pasivnim držanjem odgovorno za povredu Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima (člana 22. koji govori o kulturnim pravima i člana 27. koji jamči pravo svakoga da učestvuje u kulturnom životu svoje zajednice, da uživa u umjetnosti i pridonosi naučnom razvoju i koristi njegove prednosti), Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (člana 6. koji se odnosi na pravo na rad i člana 15. koji govori o obavezama države da svakome omogući da učestvuje u kulturnom životu i da se koristi dostignućima nauke, kao i da uživa u umjetnosti i knjiženosti, te da uživa zaštitu naučnog, književnog i umjetničkog stvaralaštva) Značaj ove odluke Ombudsmena Bosne i Hercegovine ne ogleda se samo u utvrđivanju povreda prava građana Bosne i Hercegovine i djelatnika NUB BiH, nego i potvrđivanju kontinuiteta Bosne i Hercegovine i njenih institucija, kao i zakonodavstva Bosne i Hercegovine (pozivajući se na član I/1. Ustava Bosne i Hercegovine i član 2. Aneksa II uz Ustav Bosne i Hercegovine).

Podsjećamo da je Nacionalna i univerzitetska biblioteka čak u avgustu 2024. godine nakratko bila zatvorena za javnost zbog nagomilanih problema, a tada su, kako su prenosili mediji, zaposlenici ove značajne institucije isticali da žele da stave do znanja da nisu rušitelji nacionalnih blaga već njihovi čuvari.

Kompletnu preporuku Ombudsmena Bosne i Hercegovine možete pročitati u priloženom PDF-u:

Fotografija: Mediji

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti