Uprkos svih međunarodnih konvencija, deklaracija i rezolucija koje je ratifikovala BiH i domaćih zakona koji štite i promovišu ženska ljudska prava, žene u BiH su i dalje neravnopravne i diskriminisane u svim oblastima javnog života. Ovo je jedan od zaključaka Alternativnog izvještaja o implementaciji CEDAW konvencije i ženskim ljudskim pravima u BiH za 2010. godinu kojeg smo predstavili danas u Banjaluci zajedno sa našim partnericama i autoricama ovog izvještaja koji će biti upućen Komitetu Ujedinjenih nacija za eliminaciju svih oblika diskriminacije nad ženama.
Govoreći o ekonomskim pravima žena, Fedra Idžaković iz organizacije „Prava za sve” je istakla da je procentualno više žena zaposleno na osnovu ugovora na određeno vrijeme, te da „procentualno više žena radi u neformalno sektoru, prvenstveno u trgovinskim i ugostiteljskih radnjama”.
Kada je riječ o političkoj participaciji žena, Gordana Vidović, iz organizacije Budućnost Modriča, je istakla da su glavne prepreke većoj participaciji žena i dalje stereotipna i tradicionalna shvatanja rodnih uloga.
Jedan od najvećih problema ostaje borba protiv nasilja u porodici. „Žene nastavljaju biti žrtve nasilja u porodici i svjedokinje neadekvatnog odgovora institucija na prijavljeno nasilje”, istakla je Natalija Petrić dodajući da je poražavajuće što „institucije i dalje tolerišu nasilje kao društveno prihvatljivo ponašanje”.
U pisanju Alternativnog izvještaja je učestvovalo 8 nevladinih organizacija, a koordinatori su bili Helsinški parlament građana Banja Luka i Prava za sve, uz podršku međunarodnih organizacija CARE International, UNIFEM i Fondaciju otvorenog društva.