Ženski pokret u nama i oko nas

Zenski_pokret_u_nama_i_oko_nas
Ženski pokret u nama i oko nas
Banjaluka/Sarajevo, 26. april  2013.
Dvanaesta čitalačka sesija, održana u četvrtak 25. aprila  u sarajevskoj galeriji „Boris Smoje“, bila je posvećena razvoju ženskog pokreta u Bosni i Herzegovini. Predavačica mr Zlatiborka Popov Momčinović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu govorila je o ženskom pokretu kroz istoriju, od antičke Grčke u kojoj žena nije ni postojala kao individua jer je samo građanin- muškarac imao prava da bude aktivan u politici i društvu.  Nastankom modernog društva, od francuske buržoaske revolucije, ženski pokret je nastajao uporedo sa nastankom tog društva i, zapravo, biva pokret unutar pokreta, otpor od diskriminacije unutar otpora. U 20. vijeku, kada žene formalno dobijaju svoja prava, diskriminacija se ipak nastavlja,  ali na suptilniji način.  Na osnovu istraživanja koje je mr Popov Momčinović  radila o ženskom pokretu u BiH, učesnici su diskutovali o tome da li ženski pokret uopšte postoji. Zaključak je da on postoji onoliko koliko ima solidarnosti među ženama koje su organizovane u svim krajevima BiH, i kojima je cilj osnaživanje i aktivnost žena u bilo kojoj sferi djelovanja. Takođe je bilo govora o broju učešća žena u civilnom društvu i političkom životu, to jest da je odnos muškaraca i žena u politici 5:1, dok je u civilnom društvu obrnuto što govori da žene i ženski pokret predstavljaju alternativnu i kontrakulturnu snagu koja može u budućnosti donijeti promjene u društvu, ali samo ukoliko postoji masovnost i posvećenost koju jedan pokret treba da ima. Bitno je istaći da žene u BiH, osim što moraju pružati otpor diskriminaciji na osnovu pola,  ne zapadaju u zamku etničkih podjela i diskriminatornih politika, što predstavlja uspješan otpor sumornom političkom životu u državi. I upravo snaga žena jeste u toj kolektivnosti i kolektivnom unutar nesređenog sistema koji karakteriše našu državu.
Na kraju sesije, učesnici/e su obilježili/e Narandžasti dan- Dan protiv nasilja nad ženama, u cilju solidarnosti i podrške svim ženama koje su pretrpjele neki vid nasilja.


Dvanaesta čitalačka sesija, održana u četvrtak 25. aprila u sarajevskoj galeriji „Boris Smoje“, bila je posvećena razvoju ženskog pokreta u Bosni i Herzegovini. Predavačica mr Zlatiborka Popov Momčinović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu govorila je o ženskom pokretu kroz istoriju, od antičke Grčke u kojoj žena nije ni postojala kao individua jer je samo građanin- muškarac imao prava da bude aktivan u politici i društvu. Nastankom modernog društva, od francuske buržoaske revolucije, ženski pokret je nastajao uporedo sa nastankom tog društva i, zapravo, biva pokret unutar pokreta, otpor od diskriminacije unutar otpora. U 20. vijeku, kada žene formalno dobijaju svoja prava, diskriminacija se ipak nastavlja, ali na suptilniji način. Na osnovu istraživanja koje je mr Popov Momčinović radila o ženskom pokretu u BiH, učesnici su diskutovali o tome da li ženski pokret uopšte postoji. Zaključak je da on postoji onoliko koliko ima solidarnosti među ženama koje su organizovane u svim krajevima BiH, i kojima je cilj osnaživanje i aktivnost žena u bilo kojoj sferi djelovanja. Takođe je bilo govora o broju učešća žena u civilnom društvu i političkom životu, to jest da je odnos muškaraca i žena u politici 5:1, dok je u civilnom društvu obrnuto što govori da žene i ženski pokret predstavljaju alternativnu i kontrakulturnu snagu koja može u budućnosti donijeti promjene u društvu, ali samo ukoliko postoji masovnost i posvećenost koju jedan pokret treba da ima. Bitno je istaći da žene u BiH, osim što moraju pružati otpor diskriminaciji na osnovu pola, ne zapadaju u zamku etničkih podjela i diskriminatornih politika, što predstavlja uspješan otpor sumornom političkom životu u državi. I upravo snaga žena jeste u toj kolektivnosti i kolektivnom unutar nesređenog sistema koji karakteriše našu državu.

Na kraju sesije, učesnici/e su obilježili/e Narandžasti dan- Dan protiv nasilja nad ženama, u cilju solidarnosti i podrške svim ženama koje su pretrpjele neki vid nasilja.



Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti