Hitno donijeti Zakon o socijalnoj zaštiti

suzic

Predsjednik Saveza slijepih RS Branko Suzić, apelovao je danas, na „Doručku sa novinarima“, na nadležne institucije da što hitnije usvoje Zakon o socijalnoj zaštiti RS kako bi se, barem malo, poboljšao jako težak položaj slijepih i slabovidih osoba, kao i svih drugih osoba sa invaliditetom. Naime, Zakon o socijalnoj zaštiti čeka na usvajanje više od dvije godine i već se nekoliko puta zakazivalo usvajanje istog ali je skinut sa dnevnog reda Narodne skupštine RS, podsjetio je Suzić.

„Neusvajanje ovog Zakona populaciju slijepih i slabovidih ostavlja na rubu siromaštva. 66% od oko 2000, koliko ih živi u Republici Srpskoj, je na rubu siromaštva, dok je njih 17% u zoni ekstremnog siromaštva“, naglasio je Suzić.

Ovakvu situaciju dodatno usložnjava i činjenica da je jako malo slijepih i slabovidih zaposleno – svega njih 84. Privatni poslodavci izbjegavaju da zapošljavaju ovakva lica zato što se radi o devedesetpostotnim ili stopostotnim invalidima, a kada je riječ i zvaničnim institucijama, Suzić je rekao da su samo dvije osobe nedavno zaposlene od strane opštinskih institucija u Brodu i Zvorniku.

Na otežan rad Saveza slijepih, kao i mnogih drugih udruženja osoba sa invaliditetom, takođe utiče i neusvajanje podzakonskih akata Zakona o igrama na sreću, tako da ova udruženja već godinu i po ostaju uskraćena za sredstva od igara na sreću.

I dok su udruženja čekala i još uvijek čekaju da se riješi pitanje isplate sredstava od igra na sreću, Lutrije RS su dobile novu zgradu, što, kao je istakao Suzić, još više „rasrđuje udruženja osoba sa invaliditetom“.

Suzić je ukazao i na drastične razlike koje postoje između RS i Federacije BiH u kojoj su socijalna davanja za slijepe i slabovide daleko veća.

On je podsjetio i na niz drugih barijera sa kojima se slijepi i slabovidi svakodnevno susreću kao što su pitanja kretanja (npr. u Banjoj Luci još uvijek nema nijednog govornog semafora, iako je izašla već treća generacija ovih semafora u svijetu), nedostatak govornih softvera za računare i mobilne telefone,  neprilagođenost TV programa i web sajtova slijepim licima, te kadrovska i materijalna nepripremljenost škola za uključivanje slijepe i slabovide djece u redovno obrazovanje.

Doručak sa novinarima je dio projekta X-press, koji zajednički provode Helsinški parlament građana Banjaluka, Fondacija Cure i Udruženje mladih novinara RS. Projekat podržava Evropska unija.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti