Maloljetni prestupnici u medijskim izvještajima

d1

Sa medijskim praćenjem maloljetničke delikvencije, odnosno najčešćim greškama pri izvještavanju o ovoj osjetljivoj društvenoj kategoriji, počeo je novi ciklus sesija pod nazivom “Doručak sa novinarima”.  Ova sesija je organizovana u Banjaluci 28. janaura tekuće godine, a uvodničar je bio Dragan Uletilović, sudija Osnovnog suda u Banjaluci i ekspert pri Koordinacionom tijelu za sprovođenje Strategije protiv maloljetničkog prestupništva.

Na samom početku Uletilović je naveo sve relevantne dokumente, kojima novinar treba da se rukovodi pri izvještavanju o djeci i maloljetnim licima. Pored Kodeksa za štampu BiH, te UN konvencije o zaštiti prava djeteta, Uletilović je komentarisao i Krivični zakon RS i BiH, koji predviđaju i krivičnu odgovornost novinara i urednika u slučaju kršenja članova zakona koji tretiraju tajnost postupka. Najčešće povrede krivičnog zakona su odavanje identiteta maloljetnog lica, direktnim odavanjem imena i prezimena ili posredno, otkrivanjem adrese, škole, rodbine, ili drugih podataka na osnovu kojih se može zaključiti o kome se radi.

Što se tiče broja krivičnih dijela maloljetnih lica, on je svakako u porastu, navodi Uletilović. On je dodao da se bilježi porast krivičnih dijela sa elementima nasilja, upotrebom eksplozivnih sredstava, te izvršenje krivičinih dijela pod dejstvom opojnih droga. Povećan je i broj takozvanih “povratnika”, odnosno maloljetnika koji nakon odslužene kazne ponovo bivaju prestupnici.

Jako je bitno, zaključuje Uletilović, da mediji pri izvještavanju o ovoj ranjivoj kategoriji, a naročito kada se radi o teškim krivičnim djelima, izbjegavaju “senzacionalizam” i podgrijavenje atmosfere, nego da smiruju situaciju i da govore “hladnim jezikom činjenica”.

Ova aktivnost je dio projekta X-Press, koji finansira Evropska unija.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti