Održani prvi treninzi u Banjaluci pod nazivom: “Šta jeste, a šta nije diskriminacija?”

dis
 Da li je diskriminacija ako se na javnom bazenu postavi natpis kojim se djeci bez roditeljske pratnje zabranjuje ulaz? Nije, jer se na ovaj način nastoji osigurati bezbjednost sve djece, bez obzira na njihov nacionalni, vjerski, imovinski ili bilo koji drugi status. Ali ako na prilazu u javni bazen nema rampe za osobe u kolicima, onda jeste riječ o diskriminaciji, jer se na ovaj način jednoj grupi osoba onemogućava uživanje ili ostvarivanje istih prava i sloboda koje su dostupne drugima.“
Ovo su bila neka od pitanja na koja su učesnici treninga „Diskriminacija: kako je prepoznati, kako je prijaviti i kako se zaštititi?” pokušali odgovoriti i ujedno testirati sami sebe koliko znaju šta jeste, a šta nije diskriminacija.
Jednodnevni treninzi organizovani su 4. i 5. oktobra 2011. u Banjaluci u okviru Antidiskriminacijskog programa podržanog od Fonda otvoreno društvo BiH,  i to komponente za mapiranje diskriminacije u BiH.
Cilj treninga je bio približiti pojam diskriminacije predstavnicima nevladinih organizacija i motivisati ih da prijavljuju slučajeve diskriminacije pozivajući se na Zakon o zabrani diskriminacije koji je stupio na snagu u avgustu 2009. godine, ali se još uvijek nedovoljno primjenjuje. Problemi koji su do sada uočeni, a tiču se primjene Zakona o zabrani diskriminacije, odnose se na neprijavljivanje slučajeva diskriminacije, zbog nepovjerenja u sudski sistem i dugotrajnost sudskih postupaka, te dokazivanje.
„Novina koju donosi Zakon je ta da teret dokazivanja više nije na žrtvi, ali i dalje je jako teško dokazati neke oblike diskriminacije kao što su mobing ili seksualno uznemiravanje“, rekla je jedna od trenerica Vesna Vukmanić, iz organizacije Inicijativa i civilna akcija – ICVA. Prema njenim riječima nedavno istraživanje je pokazalo da su diskriminaciji najizloženije osobe sa invaliditetom, žene, djeca i Romi.
Na treninzima u Banjaluci učestvovali su predstavnici 31 nevladine organizacije iz Priedora, Sanskog Mosta, Čelinca, Kozarske Dubice, Kneževa, Dervente, Ključa, Mrkonjić Grada i Banjaluke. Trenerice su bile Vesna Vukmanić i Fedra Idžaković, predstavnice organizacija ICVA i Prava za sve iz Sarajeva.
Organizacije su pokazale veliki interes za temu diskriminacije, naročito za stvaranje jedinstvene baze slučajeva diskriminacije, te procesuiranje istih pred nadležnim sudskim organima. Zajednički stav je da se kroz mjesečne sastanke više radi na umrežavanju i saradnji na temu diskriminacije, što će kao rezultat imati formiranu bazu slučajeva diskriminacije. Učesnici su se takođe složili da se ovakvim aktivnostima promoviše kultura nediskriminacije i unapređenje sistema i mehanizma zaštite ljudskih prava u BiH.
Antidiskriminaciji program zajednički realizuju organizacije Vaša prava, Centar za ljudska prava Mostar, Prava za sve iz Sarajeva, Budi moj prijatelj, Helsinški parlament građana Banja Luka, Forum građana Tuzla, Analitika i Media centar iz Sarajeva, uz finansijsku podršku Fonda otvoreno društvo BiH.
Treninge u Banjaluci je organizovao Helsinški parlament građana, a sledeći trening je planiran za 18.11.2011. u Bihaću.
“Da li je diskriminacija ako se na javnom bazenu postavi natpis kojim se djeci bez roditeljske pratnje zabranjuje ulaz?
Nije, jer se na ovaj način nastoji osigurati bezbjednost sve djece, bez obzira na njihov nacinalni, vjerski, imovinski ili bilo koji drugi status.
Ali ako na prilazu u javni bazen nema rampe za osobe u kolicima, onda jeste riječ o diskriminaciji, jer se na ovaj način jednoj grupi osoba onemogućva uživanje ili ostvarivanje istih prava i sloboda koje su dostupne drugima.“’
Ovo su bila neka od pitanja na koja su učesnici treninga „Diskriminacija: kako je prepoznati, kako je prijaviti i kako se zaštititi?” pokušali odgovoriti i ujedno testirati sami sebe koliko znaju šta jeste, a šta nije diskriminacija.
Jednodnevni treninzi organizovani su 4. i 5. oktobra 2011. u Banjaluci u okviru Antidiskriminacijskog programa podržanog od Fonda otovoreno društvo BiH,  i to komponente za mapiranje diskriminacije u BiH.
Cilj treninga je bio približiti pojam diskriminacije predstavnicima nevladinih organizacija i motivisati ih da prijavljuju slučajeve diskriminacije pozivajući se na Zakon o zabrani diskriminacije koji je stupio na snagu u avgustu 2009. godine, ali se još uvijek nedovoljno primjenjuje.
Problemi koji su do sada uočeni, a tiču se primjene Zakona o zabrani diskriminacije, odnose se na neprijavljivanje slučajeva diskriminacije, zbog nepovjerenja u sudski sistem i dugotrajnost sudskih postupaka, te dokazivanje.
„Novina koju donosi Zakon je ta da teret dokazivanja više nije na žrtvi, ali i dalje jako je teško dokazati neke oblike diskriminacije kao što su mobing ili seksualno uznemiravanje“, rekla je jedna od trenerica Vesna Vukmanić, iz organizacjie Inicijativa i civilna akcija – ICVA.
Prema njenim riječima nedavno istraživanje je pokazalo da su diskriminaciji najizloženije osobe sa invaliditetom, žene, djeca i Romi.
Na treninzima u Banjaluci učestvovali su predstavnici 31 nevladine organizacije iz Priedora, Sanskog Mosta, Čelinca, Kozarske Dubice, Kneževa, Dervente, Ključa, Mrkonjić Grada i Banjaluke. Trenerice su bile Vesna Vukmanić i Fedra Idžaković, predstavnice organizacija ICVA i Prava za sve iz Sarajeva.
Organizacije su pokazale veliki interes za temu diskriminacije, naročito za stvaranje jedinstvene baze slučajeva diskriminacije, te procesuiranje istih pred naležnim sudskim organima. Zajednički stav je da se kroz mjesečne sastanke više radi na umrežavanju i saradnji na temu diskriminacije, što će kao rezultat imati formiranu bazu slučajeva diskriminacije. Učesnici su se takođe složili da se ovakvim aktivnostima promoviše kultura nediskriminacije i unaprijeđenje sistema i mehanizma zaštite ljudskih prava u BiH.
Antidiskirminaciji program zajednčki realizuju organizacije Vaša prava, Centar za ljudska prava Mostar, Prava za sve iz Sarajeva, Budi moj prijatelj, Helsinški parlament građana Banja Luka, Forum građana Tuzla, Analitika i Media centar iz Sarajeva, uz finansijsku podršku Fonda otvoreno društvo BiH.
Treninge u Banjaluci je organizovao Helsinški parlament građana, a sledeći je planiran za  18.11.2011. u Bihaću.
Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti