Održane „Žive biblioteke“ u Modriči i Odžaku

U protekla dva dana organizovali smo dvije sesije Žive biblioteke za građane Modriče i Odžaka.

Građani ovih opština imali su priliku da „čitaju“ (razgovaraju) sa našim živim knjigama: povratnicom, sestrom koja je izgubila brata u ratu, članom porodice nestalih, slijepom osobom i žrtvom porodičnog nasilja, mirovnim aktivstom i mladom osobom koja je preživjela smrtonosnu bolest tokom rata.

Građani Modriče nakon razgovora sa knjigama su izjavili da su oduševljani bili ovom metodologijom i da trebalo svakako prošiti broj knjiga i produžiti vrijeme da čitaoci mogu da razgovarju sa što više knjiga.

Sesija u Odžaku je organizovana za učenike osnovnih i srednjih škola iz ovog grada. Preko 80 učenika je došlo oragnizovano sa direktoricom, profesorima i nastavnicima u Centar za kulturu u Odžaku da razgovara sa našim knjigama. Kroz razgovor, nakon učešća na ovom događaju, mladi iz ovog grada su nam dali sugestiju da Živu biblioteku treba da oragnizujemo ponovo za odrasle i predložili su nam da dovedu svoje roditelje i rodbinu. Jer kako kažu među starijima vlada veća netolerancija, koju prenose na svoju djecu.

Živoj biblioteci u Odžaku prisustvovao je i načelnik ove opštine gospodin Jakov Ivanković.

„Živa biblioteka” predstavlja inovativnu metodologiju za promovisanje ljudskih prava, ravnopravnosti, te za borbu protiv rasizma i ksenofobije, te širenje mira i tolerancije. Metodologija „Žive biblioteke” je specifična. Knjige su živi ljudi, pažljivo odabrani iz društvenih grupa prema kojima često vladaju predrasude i negativni stereotipi. Zbog svoje pozicije u društvu i pripadnosti određenoj društvenoj grupi, ove osobe su stigmatizovane ili trpe diskriminaciju. Živa biblioteka funkcioniše baš kao prava biblioteka, gde čitaoci dolaze da pozajme „knjigu” na određeno vreme. Na taj način, u direktnoj komunikaciji čitaocima prenose svoja životna iskustva i doprinose borbi protiv stereotipa, predsrasuda i diskriminacije. Živa biblioteka se koristi i kao podrška predmetu demokratija i ljudska prava.

„Živa biblioteka“ je organizovana u okviru projekta PRO-Budućnost (Povjerenje, Razumijevanje, Odgovornost za Budućnost) Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira Catholic Relief Services (CRS) u saradnji sa Fondacijom Mozaik, Caritasom BiH, Forumom građana Tuzle, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Međureligijskim vijećem u BiH.

Osnovni cilj projekta je da se postigne održiv i dugotrajni mir i izgradi međusobno povjerenje i razumijevanje među građanima. To su preduslovi za ostvarivanje društvenih promjena koje će omogućiti bolji život svim narodima u Bosni i Hercegovini.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti