Helsinški parlament građana organizovao je juče u Banjaluci predstavljanje četvrtog po redu CEDAW Alternativnog izvještaja za period od 2013. do 2017. godine, kojeg su pripremile aktivistkinje i organizacije civilnog društva u BiH. Izvještaj analizira ključne aspekte kršenja ženskih ljudskih prava i daje preporuke usmjerene na djelovanje vladinih institucija na svim nivoima vlasti i upravljanja te traži proaktivne sistemske mjere za sveobuhvatnu zaštitu ljudskih prava različitih grupa žena, dosljednu primjenu zakona i javnih politika, kao i poštivanje međunarodnih standarda i prava kroz obavezu primjene Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.
Izvršna direktorica Fondacije Udružene žene, Aleksandra Petrić, predstavila je sažetak i zaključke 10 poglavlja koje obuhvata ovaj Izvještaj u kojima se vidi da je BIH učinila ograničene napore u pravcu unapređenja i harmonizacije zakonodavnog okvira, javnih politika, kao i efikasnog provođenja specifičnih sistemskih rodno odgovornih afirmativnih mjera za efikasno poboljšanje položaja žena i zaštite njihovih osnovnih ljudskih prava na svim nivoima. Ona je ovom prilikom istakla, da je provođenje mjera planiranih zakonima i javnim politikama u praksi, kao i njihov uticaj na unapređenje položaja žena i zaštite njihovih osnovnih ljudskih prava i sloboda ostaje bez jasnih kvantitativnih i kvalitativnih indikatora napretka.
Violeta Neubauer, bivša članica CEDAW Komiteta i ekspertkinja iz oblasti ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti, istakla je da CEDAW Konvencija predstavlja univerzalnu konvenciju u oblasti zaštite ženskih ljudskih prava. Iako je BIH ratifikovala ovu Konvenciju, izazov predstavlja njena implementacija jer su države potpisnice obavezne da poštuju, štite i u potpunosti ispune pravo na jednakost žena i nediskriminaciju.
Učešće organizacija civilnog društva u procesu izvještavanja prema CEDAW Komitetu ima višestruku važnost za ove organizacije. Na međunarodnom nivou, uključivanje OCD-a u procesu izvještavanja CEDAW konvencije donosi važne informacije i drugim tijelima UN-a i na kraju ima uticaja na međunarodne procese, politike i programe. Na nacionalnom nivou, doprinosi većoj saradnji nevladinih organizacija i aktivista/kinja, ističe zajednički rad na širenju ideje i aktivizma po pitanju ženskih ljudskih prava, stvara veću svijest medija i osigurava praćenje državne intervencije i efikasnosti rada u oblastima u kojima su žene marginalizovane. Na lokalnom nivou, diskusije oko koncepta i praksi prava žena mogu da pruže vrlo dobru osnovu za uticaj i stvaranje prostora za promjenu određenih politika.
Prisutnima se putem video poruke obratila i Tanja Fajon, zastupnica u EU parlamentu, koja istakla da se civilnom drštvu ne posvećuje dovoljno pažnje te da se uloga i moć civilnog društva može ojačati tokom procesa evropskih integracija. Navela je da je i Evropski parlament prošle sedmice usvojio rezoluciju kojom se pozivaju članice EU da ratifikuju Istanbulsku konvenciju što je dodatni doprinos poboljšanju ravnopravnosti polova na evropskom tlu.
Na Okruglom stolu takođe je predstavljena i publikacija ,,Majčinstvo, roditeljstvo i očinstvo i pravo Evropske unije” koju je predstavila direktorica HPG-a, Dragana Dardić. Primarni cilj ove analize je ukazati na odredbe Ugovora o funkcionisanju EU i Povelji o osnovnim pravima EU te direktiva koje se odnose na zaštitu majčinstva, roditeljstva i očinstva, a koje trebaju biti transpotovane u zakonodavstvo zemlje članice ili zemlje koja aplicira za članstvo u EU.
Publikacija, kao i CEDAW Alternativni izvještaj dostupni su na web stranici HPG-a.