Predstavljen CEDAW Alternativni izvještaj za BiH 2013-2017

Helsinški parlament građana organizovao je juče u Banjaluci predstavljanje četvrtog po redu CEDAW Alternativnog izvještaja za period od 2013. do 2017. godine, kojeg su pripremile aktivistkinje i organizacije civilnog društva u BiH. Izvještaj analizira ključne aspekte kršenja ženskih ljudskih prava i daje preporuke usmjerene na djelovanje vladinih institucija na svim nivoima vlasti i upravljanja te traži proaktivne sistemske mjere za sveobuhvatnu zaštitu ljudskih prava različitih grupa žena, dosljednu primjenu zakona i javnih politika, kao i poštivanje međunarodnih standarda i prava kroz obavezu primjene Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena.

Izvršna direktorica Fondacije Udružene žene, Aleksandra Petrić, predstavila je sažetak i zaključke 10 poglavlja koje obuhvata ovaj Izvještaj u kojima se vidi da je BIH  učinila ograničene napore u pravcu unapređenja i harmonizacije zakonodavnog okvira, javnih politika, kao i efikasnog provođenja specifičnih sistemskih rodno odgovornih afirmativnih mjera za efikasno poboljšanje položaja žena i zaštite njihovih osnovnih ljudskih prava na svim nivoima. Ona je ovom prilikom istakla, da je provođenje mjera planiranih zakonima i javnim politikama u praksi, kao i njihov uticaj na unapređenje položaja žena i zaštite njihovih osnovnih ljudskih prava i sloboda ostaje bez jasnih kvantitativnih i kvalitativnih indikatora napretka.

15321489_1703692093189077_589851125_oVioleta Neubauer, bivša članica CEDAW Komiteta i ekspertkinja iz oblasti ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti, istakla je da CEDAW Konvencija predstavlja univerzalnu konvenciju u oblasti zaštite ženskih ljudskih prava. Iako je BIH ratifikovala ovu Konvenciju, izazov predstavlja njena implementacija  jer su države potpisnice obavezne da poštuju, štite i u potpunosti ispune pravo na jednakost žena i nediskriminaciju.

Učešće organizacija civilnog društva u procesu izvještavanja prema CEDAW Komitetu ima višestruku važnost za ove organizacije.  Na međunarodnom nivou, uključivanje OCD-a u procesu izvještavanja CEDAW konvencije donosi važne informacije i drugim tijelima UN-a i na kraju ima uticaja na međunarodne procese, politike i programe. Na nacionalnom nivou, doprinosi većoj saradnji nevladinih organizacija i aktivista/kinja,  ističe zajednički rad na širenju ideje i aktivizma po pitanju ženskih ljudskih prava, stvara veću svijest medija i osigurava praćenje državne intervencije i efikasnosti rada u oblastima u kojima su žene marginalizovane. Na lokalnom nivou, diskusije oko koncepta i praksi prava žena mogu da pruže vrlo dobru osnovu za uticaj i stvaranje prostora za promjenu određenih politika.

Prisutnima se putem video poruke obratila i Tanja Fajon, zastupnica u EU parlamentu, koja istakla da se civilnom drštvu ne posvećuje dovoljno pažnje te da se uloga i moć civilnog društva može ojačati tokom procesa evropskih integracija. Navela je da je i Evropski parlament prošle sedmice usvojio rezoluciju kojom se pozivaju članice EU da ratifikuju Istanbulsku konvenciju što je dodatni doprinos poboljšanju ravnopravnosti polova na evropskom tlu.

15292886_1703692133189073_2040491990_oNa Okruglom stolu takođe je predstavljena i publikacija ,,Majčinstvo, roditeljstvo i očinstvo i pravo Evropske unije” koju je predstavila direktorica HPG-a, Dragana Dardić. Primarni cilj ove analize je ukazati na odredbe Ugovora o funkcionisanju EU i Povelji o osnovnim pravima EU te direktiva koje se odnose na zaštitu majčinstva, roditeljstva i očinstva, a koje trebaju biti transpotovane u zakonodavstvo zemlje članice ili zemlje koja aplicira za članstvo u EU.

 

Publikacija, kao i CEDAW Alternativni izvještaj dostupni su na web stranici HPG-a.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti