Sastanak sa ambasadoricom Kormak

U Prijedoru je juče, 10. februara 2016, održan sastanak predstavnika različitih nevladnih organizacija i religijskih zajednica iz Prijedora i Sanskog Mosta sa američkom ambasadoricom u Bosni i Hercegovini Morin Kormak. Cilj sastanka je bio upoznati američku ambasadoricu sa problemima koji tište građane i građanke ove dvije opštine i naporima koji se čine, u okviru projekta PRO-Budućnost, na pomirenju i stvaranju uslova za održivi mir.

Više od 40 učesnika/ica sastanka imalo je priliku otvoreno razgovarati sa amasadoricom Kormak i iznijeti joj svoja iskustva, izazove i planove za budućnost.

Tako je aktivista nevladine organizacije „Čisto srce“ Mile Vujasin istakao da mladima i u Prijedoru i Sanskom Mostu nedostaje Dom kulture ili omladinski centar u kojem bi se mogli okupljati, kreativno raditi i organizovati različite događaje, a aktivistice više ženskih nevladinih organizacija Sabira Medić, Senka Jakupović i Radenka Karajica su istakle potrebu za većom podrškom ženskim organizacijama i značajnijim uključivanjem žena u procese odlučivanja i donošenja odluka na lokalnom nivou.

Predstavnica nevladine organizacije „Rudarke“ iz Ljubije Vesna Šolaja je govorila o izuzetno teškoj situaciji u ovom mjestu u kojem, u alternativnom smještaju, živi jako veliki broj izbjeglih i raseljenih lica koji, kako je istakla, „bukvalno umiru od gladi“.

„To su ljudi koji nemaju penziju, nemaju rođake, nemaju nikakav posao i žive od minimalne socijalne pomoći. Javna kuhinja koja postoji u Ljubiji podmiruje potrebe samo malog broja ljudi“, istakla je Šolaja.

Predstavnik Pravoslavne crkve u Prijedoru Ranko Maletić je istakao da je saradnja vjerskih zajednica u ovom gradu na „vrlo visokom nivou“. „Mi propovijedamo ljubav i dobre odnose među ljudima“, naveo je Maletić, a glavni imam Medžlisa islamske zajednice u Prijedoru Husein ef. Velić je, potvrđujući Maletićeve riječi, predložio da se na nivou grada formira neformalno međureligijsko vijeće  i tako dodatno učvrsti saradnja između različitih vjerskih zajednica na području prijedorske opštine.

Mladi aktivisti koji su bili na sastanku  istakli su da su njihove generacije pune predrasuda prema drugom i drugačijem, ali su i naglasili da je puno mladih spremno da radi na razbijanju tih predrasuda i da se aktivno uključe u dešavanja u svojim lokalnim zajednicama.

Kao problemi koje more sve istaknuti su nezaposlenost, loša ekonomska situacija, korupcija i loš i podijeljeni obrazovni sistem.

Ambasadorica Kormak je rekla da  je američka vlada opredijeljena da  pomogne Bosni i Hercegovini da izgradi demokratsku i ekonomski stabilnu državu, te da će joj inputi koje je dobila na sastanku mnogo koristiti.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti