Sve za jednu – JEDNAka za sve!

 

 

Kampanja za jednak tretman svih porodilja u FBiH

Znate li da nezaposlena porodilja iz Kantona Sarajevo dobija 210 KM jednokratne pomoći i u periodu od 12 mjeseci joj se isplaćuje po 180 KM mjesečno?

Znate li da nezaposlena porodilja iz Unsko-sanskog kantona dobije samo 100 KM jednokratne pomoći?

Znate li da je to diskriminacija?

 

Kampanja (Ne)Diskriminacija porodilja u FBiH, koju realizuje organizacija Žene ženama u saradnji sa partnerskim organizacijama ima dva cilja:

–              donošenje nove regulative o porodiljskim naknadama koja će biti jedinstvena za sve osobe na federalnom nivou, uključujući i osnivanje porodičnog fonda iz kojeg će se vršiti isplata porodiljskih naknada za zaposlene i nezaposlene osobe koje koriste porodiljsko odsustvo (žene i/ili muškarci)

–              uključiti što veći broj građana, nevladinih organizacija, stručne javnosti i drugih aktera u ovoj oblasti koji će doprinjeti donošenju javnih politika (zakona i fonda)  koji će biti prihvaćeni u svim kantonima u FBiH.

Zašto?

U Federaciji BiH, postoje različita zakonska rješenja i diskriminirajuće prakse.  Zakon o radu, i raniji i novousvojeni, tretira samo dužinu trajanja porodiljskog odsustva. I jedan i drugi Zakon jednako tretiraju ovo pitanje i propisuju trajanje porodiljskog odsustva u periodu od jedne godine neprekidno, što je dosta napredno rješenje. Međutim, iako Zakon o radu propisuje da žena ima pravo na naknadu za vrijeme trajanja porodiljskog odsustva, ne reguliše ko ima obavezu isplate ove naknade niti iz kojih izvora se finansira.  Zakon u ovom smislu samo definiše da će ovo pitanje biti regulisano posebnim propisom. Trenutno je naknada ženi koja je na porodiljskom odsustvu regulisana Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite žrtava rata i zaštite porodica sa djecom FBiH, koji propisuje da se ove naknade regulišu na nivou kantona. Nivo naknada koje se isplaćuju porodiljama u FBiH varira u velikoj mjeri od kantona do kantona, a često ove naknade zavise od raspoloživih budžetskih sredstava i dodatno se smanjuju odlukama kantonalnih vlada u odnosu na ono što je propisano kantonalnim zakonima. Postoji više inicijativa za prevazilaženje ovih problema u Federaciji  pokrenute od strane Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, Kluba parlamentarki FBiH, Naše stranke – Inicijativa F5  i nevladinih organizacija. USAID-ovi projekat Program jačanja civilnog društva u BiH (CSSP) i Projekat jačanja institucija vlasti i procesa (SGIP), podržavaju uključivanje svih zainteresiranih strana, proces primjene standardizirane metodologije procjene uticaja propisa u izradi javne politike, te participativni proces izrade i razmatranja zakona u svim fazama zakonodavnog postupka.

                                                                                                                              Rezultati koje očekujemo:

–              donošenje Zakona o zaštiti porodice sa djecom na federalnom nivou- mjera koju vlada poduzima i kojom garantira prava porodiljama u okviru natalne, demografske politike i zaštitu porodica sa djecom u svim kantonima;

–              eliminacija diskriminacije porodilje po  različitim osnovama (mjesta prebivališta, (ne)zaposlenja, sektora zapošljavanja-javni i privatni, visina naknada i način finansiranja;

–              podizanje pitanje isplate naknada osoba koje koriste porodiljsko odsustvo na nivoa kantona na nivo Federacije BiH;

–              formiranje Federalnog fonda za isplatu porodiljskih naknada.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Najnovije vijesti