Ovogodišnji dobitnici novinarske nagrade “Srđan Aleksić” su Milan Račić s portala Tačno.net iz Mostara, kome je pripala prva nagrada za profesionalno izvještavanje. Druga nagrada je dodijeljena novinaru Mirzi Sadikoviću s Televizije Unsko-sanskog kantona, a treća novinarki Ani Kotur za tekstove na portalu Buka.ba, dok je Specijalna plaketa “Srđan Aleksić” pripala novinaru Al Jazeere Balkans, Sanelu Kajanu.
Ova prestižna nagrada dodijeljena je na svečanosti upriličenoj večeras u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine, čije su sudionike pozdravili direktorica Ureda za demokratizaciju pri Misiji USAID-a u BiH Shanley Pinchotti, savjetnik načelnika sarajevske općine Centar Mustafa Resić i Majda Behram Stojanov, direktorica USAID-ovog projekta ‘Povjerenje, razumijevanje, odgovornost (PRO) za budućnost’.
Kako je istaknuto, radi se o nagradi koja nosi ime Srđana Aleksića, ustanovljenoj u znak sjećanja na ovog trebinjskog heroja koji je u jeku ratnih dešavanja 1993. godine izgubio život braneći svog sugrađanina Alena Glavovića, a čija žrtva i djelo ostaju trajna inspiracija te obavezuju na njegovanje i promoviranje vrijednosti mira, zajedništva, solidarnosti, uvažavanja različitosti, građanske odgovornosti i istinske hrabrosti.
Istovremeno, rečeno je, kako je smisao i suština nagrade, čije je uručenje upriličeno na Međunarodni dan mira, u razvijanju društveno odgovornih medija, angažiranih na otvaranju dijaloga i izgradnji povjerenja, te promoviranju ljudskih prava, empatije i senzibiliziranju javnost za humanost, altruizam i istinske civilizacijske vrijednosti.
Dobitnici nagrade – novinari Račić, Sadiković, Kotur i Kajan izrazili su zadovoljstvo činjenicom da je njihov angažman na afirmiranju društveno odgovornog novinarstva prepoznat, a u kontekstu simbolike, veličine djela i poruke koju nagrada “Srđan Aleksić” nosi i predstavlja, javlja Fena.
Poručili su da je neophodno ostati dosljedan profesionalizmu i novinarskoj etici, te ostati čovjekom u vremenu u kojem je sistem vrijednosti postao gotovo neprepoznatljiv, kao i da je nagrada koju su dobili novi poticaj, ali i obaveza da se istraje na tom putu.
Novinarska nagrada “Srđan Aleksić” dodjeljuje se za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginaliziranim i ranjivim grupama u bh. društvu, kao i za razvoj društveno odgovornog novinarstva, a u sklopu USAID-ovog projekta ‘PRO-Budućnost’.
Ove godine je na konkurs za dodjelu nagrada pristiglo ukupuno 19 prijedloga nevladinih organizacija, koje su nominirale novinare i emisije za koje su ocijenili da promoviraju i doprinose afirmaciji spomenutih vrijednosti.
Nagradu dodjeljuje Mreža za izgradnju mira uz podršku USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, koji provodi Catholic Relief Services sa partnerima.
Novinarsku nagradu “Srđan Aleksić” ustanovili su 2010. godine nevladine organizacije Helsinški parlament građana Banja Luka, Fondacija Cure iz Sarajeva i Udruženje mladih novinara RS, a nagrada je 2013. godine postala dijelom Mreže za izgradnju mira BiH.
Nagradu u posljednje četiri godine podržava projekat PRO-Budućnost, a radi se o USAID-ovom projektu koji provodi Catholic Relief Services (CRS) u saradnji sa Fondacijom Mozaik, Caritasom BiH, Forumom građana Tuzla, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Međureligijskim vijećem u BiH.
Do sada je nagradu “Srđan Aleksić” dobilo 25 novinara, novinarki i medija iz Bosne i Hercegovine.
Svečanoj dodjeli nagrade u Sarajevu prisustvovali su predstavnici brojnih bh. udruženja, medija i međunarodnih organizacija, te članovi diplomatskog kora, gosti i zvanice.
Oslobođenje
—————————————————————————————————————-
Mreža za izgradnju mira raspisuje
K O N K U R S
za novinarsku nagradu “Srđan Aleksić”
za profesionalno izvještavanje o marginalizovanim grupama u kontinuitetu i za razvoj društveno odgovornog novinarstva
Na konkursu mogu učestvovati organizacije civilnog društva iz Bosne i Hercegovine koje do 31. avgusta/kolovoza 2016. godine pošalju prijedloge emisija, medija ili novinarki/novinara, koji profesionalno i u kontinuitetu izvještavaju o marginalizovanim grupama u našem društvu i time doprinose rješavanju problema ovih društvenih grupa u praksi i razvoju društveno odgovornog novinarstva.
Prijedlog treba da sadrži:
Novinarska nagrada Srđan Aleksić će se dodijeliti 21. septembra/rujna 2016. na Međunarodni dan mira.
Pozivamo sve nevladine organizacije u Bosni i Hercegovini, posebno one koje predstavljaju marginalizovane grupe ili sa bave zaštitom i promocijom prava marginalizovanih i ranjivih grupa da se i na ovaj način uključe u praćenje medija i pošalju svoje prijedloge u cilju nagrađivanja onih novinarki i novinara ili emisija koje na profesionalan način i u kontinuitetu izvještavaju o socijalno isključenim grupama i koji svojim izvještavanjem bitno utiču na promjenu stavova i podizanje svijesti javnosti o osnovnim ljudskim pravima, podstičući relevantne institucije da sistemski rješavaju probleme marginalizovanih grupa u našem društvu.
Prijave možete slati na adresu: Helsinški parlament građana Banjaluka, Miše Stupara 68, 78 000 Banjaluka ili na e-mail: nagrada@hcabl.org
Novinarska nagrada Srđan Aleksić se ove godine dodjeljuje u okviru USAID-ovog projekta PRO-Budućnost.
Dodijeljene novinarske nagrade Srđan Aleksić 2015
Sinoć su na svečanoj ceremonij, u Doboju po peti put dodjeljene novinarske Nagrade Srđan Aleksić u organizaciji Mreže za izgradnju mira.
Centru za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva je pripala prva nagrada “Srđan Aleksić”, za profesionalnost i istraživački pristup temama, te za konkretno ukazivanje na anomalije u BH društvu.
Glavnoj urednici CINa Renati Radić Dragić nagradu je uručio prošlogodišnji pobjednik Dragan Bursać, kolumnista portala “Buka”.
Dragićeva je rekla da je CIN za ovogodišnju nagradu predložen od Centra za životnu sredinu iz Banjaluke za tri priče iz energetskog sektora.
Druga nagrada pripala je novinaru dnevnog lista “Pres Republika Srpska” iz Banjaluke Milovanu Matiću, a treća novinarki Radija “Slobodna Evropa” Maji Nikolić. Nagradu Milovanu Matiću uručio je novinar Amarildo Gutić, jedan od članova žirija, a Maji Nikolić nagradu je uručio član Upravnog odbora Mreže za izgradnju Amir Hasanović.
Današnjoj svečanosti, osim brojnih gostiju, prisustvovao je gradonačelnik Doboja Obren Petrović, načelnik opštine Maglaj Mehmed Mustabašić i načelnik opštine Doboj Jug Jasminka Begić.
Novinarsku nagradu “Srđan Aleksić” dodjeljuje Mreža za izgradnju mira uz podršku USAID-ovog projekta “Povjerenje, razumijevanje, odgovornost za budućnost”, koji provodi Catholic Relief Services sa partnerima.
Novinarska nagrada “Srđan Aleksić” dodjeljuje se za profesionalno i kontinuirano izvještavanje o marginalizovanim i ranjivim grupama u BiH, o društvu i razvoju društveno odgovornog novinarstva.
Ove godine na konkurs za dodjelu nagrada stiglo je ukupuno 17 prijedloga nevladinih organizacija koje su nominovale novinare i emisije za koje su ocijenili da promovišu profesionalno izvještavanje.
Do sada je novinarsku nagradu “Srđan Aleksić” dobilo 19 novinara ili medija iz BiH.
Novinarsku nagradu “Srđan Aleksić” ustanovili su 2010. godine nevladine organizacije Helsinški parlament građana Banjaluka, Fondacija “Cure” iz Sarajeva i Udruženje mladih novinara Republike Srpske, a nagrada je 2013. godine prešla u vlasništvo Mreže za izgradnju mira BiH.
Sponzor nagrade je kompanija “M:tel“.
“Nisam ni svjestan šta me zadesilo, ali u pozitivnom smislu. Ova nagrada je za mene nešto posebno i nešto što obavezuje”, istakao je Bursać.Dragana Dardić iz Helsinškog parlamenta građana Banje Luke podsjetila je da Mreža za izgradnju mira BiH od prošle godine organizuje dodjelu novinarske nagrade “Srđan Aleksić” za kontinuirano izvještavanje o marginalizovanim i ranjivim grupama u društvu, koja se ove godine organizuje u sklopu USAIDovog projekta Pro Budućnost.
Ona je rekla da je na ovogodišnji konkurs stiglo devet kvalitetnih prijedloga organizacija civilnog društva.
Predstavnik USAID-a u BiH Džej Sing izjavio je da je ova agencija ponosna što može podržati i priznati novinarsku nagradu “Srđan Aleksić”, jer treba promovisati poštenje, otvorenost i istinu, što su preduslovi za izgradnju mira.
Svečanosti dodjele novinarske nagrade “Srđan Aleksić” i promociji kampanje Republike Srpske protiv govora mržnje na internetu prisustvovali su predstavnici nevladinih organizacija, predstavnici vlasti i medija.
Svečanost se održava povodom 21. septembra – Međunarodnog dana mira i Evropskog dana akcije protiv islamofobije i vjerske netrpeljivosti.
Banja Luka, 10. maj 2012.
Banja Luka, 17. novembar 2011.
Miše Stupara 68, 78 000 Banjaluka
Pozivamo sve nevladine organizacije u Bosni i Hercegovini, posebno one koje predstavljaju marginalizovane grupe ili sa bave marginalizovanim grupama da se uključe u monitoring medija u cilju nagrađivanja onih medija ili novinara koji su na najprofesionalniji način i u kontinuitetu izvještavali o ovim društvenim grupama.
Naime, Helesinški paralament građana sa partnerima je raspisao Konkurs za novinarsku nagradu „Srđan Aleksić“, u kojem, pored ostalih nagrada, postoji i specijalna nagrada za izvještavanje o marginalizovanim grupama u kontinuitetu (redni broj 5), gdje nevladine organizacije imaju priliku kandidovati, uz obrazloženje, medije i novinare koji su na profesionalan način i kontinuirano izvještavali o ovim kategorijama.
Saopštenje za javnost
Dodjela novinarskih nagrada „Srđan Aleksić“
Helsinški parlament građana Banja Luka, Fondacija CURE iz Sarajeva i Udruženje mladih novinara RS dodijeliće u petak, 27. maja 2011, u Umjetničkom paviljonu u parku Petar Kočić u Banjaluci, po prvi put novinarske nagrade „Srđan Aleksić“ za profesionalno izvještavanje o marginalizovanim grupama u Bosni i Hercegovini.
Jednoglasnom odlukom petočlanog žirija prva nagrada za tekstove u štampanim medijima, koji afirmišu i promovišu profesionalno izvještavanje o marginalizovanim grupama u BiH i rezultiraju konkretnim akcijama i pomacima u praksi, dodijeljena je Aidi Tipuri, novinarki „Nezavisnih novina“ iz Banjaluke. Žiri je ocijenio da su tekstovi Aide Tipure, u kojima piše o različitim marginalizovanim grupama, kompletni, potkrijepljeni činjenicama, životnim pričama i izjavama iz različitih izvora, te da je iz njenih tekstova evidentan trud uložen u pisanje, ali i motiv da se pomogne ljudima o kojima piše.
Druga nagarada za tekstove u štampanim medijima pripala je Tanji Šikanjić, takođe novinarki „Nezavisnih novina“ iz Banjaluke, a treća Bojanu Rečeviću, novinaru dnevnog lista „Press RS“.
U kategoriji radijskih priloga žiri je odlučio da dodijeli samo drugu nagradu Mirsadu Bajtareviću, novinaru BH radija, koji u svojim prilozima pokazuje sposobnost uočavanja problema marginalizovanih grupa u društvu, predočava ih na informativan i radio-foničan način, a teme obrađuje temeljito i iz različitih uglova, dok ove godine neće biti dodijeljene nagrade za TV priloge, jer je žiri ocijenio da nijedan od dostavljenih priloga nije zadovoljio kriterijume propisane Pravilnikom o dodjeli novinarske nagrade „Srđan Aleksić“.
U kategoriji specijalne nagrade za izvještavanje u kontinuitetu, koju sponzoriše Hypo-Alpe-Adria Bank a.d. Banja Luka, odlučeno je da se ova nagrada dodijeli Mirjani Marković, novinarki lokalne televizijske stanice „Slobomir“ iz Bijeljine, čija emisija „Jednake mogućnosti“ može poslužiti kao primjer kako se mogu i trebaju pratiti životi i problemi osoba koje su uskraćene za pristup socijalnim, ekonomskim, političkim i kulturnim pravima koja su dostupna drugima. Prema ocjeni žirija, Mirjana Marković u ovom emisijama u kontinuitetu i sveobuhvatno sagledava potrebe, probleme i sistemska rješenja osoba sa invaliditetom, o kojima izvještava životno i afirmativno, koristeći više izvora i adekvatne sagovornike.
Posebna plaketa za kontinuirano izvještavanje o marginalizovanim grupama biće dodijeljena i Petru Burgeru, dopisniku novinske agencije SRNA iz Doboja.
Na konkurs za novinarsku nagradu „Srđan Aleksić“ koji je raspisan 31. marta prošle godine i zatvoren 31. marta ove godine, ukupno je stiglo 12 tv i radio priloga, 24 novinska teksta i 6 prijedloga za specijalnu nagradu za izvještavanje u kontinuitetu.
Novinarska nagrada „Srđan Aleksić“ raspisana je u okviru projekta „X-Press“, koji se realizuju uz podršku Evropske unije, Fondacije Fridrih Ebert i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država čiji cilj je poboljšanje položaja marginalizovanih i ranjivih grupa u našem društvu putem zajedničkih akcija nevladinog sektora i medija.
Svečana dodjela novinarskih nagrada biće održana u petak, 27. maja 2011, u 20.00 h u Umjetničkom paviljonu u parku Petar Kočić u Banjaluci.
Banja Luka, 31. mart 2010. godine
Helsinški parlament građana Banja Luka, Fondacija “CURE” i Udruženje mladih novinara RS–UMNORS raspisuju:
Projekat, „X-Press – socijalna uključenost putem medija”, finansira Evropska unija