Održan sastanak sa predsjednicom Sindikata tekstila, kože, obuće i gume FBiH

Predstavnica Helsinškog parlamenta građana razgovarala je sa Zekirom Nadžak, predsjednicom Sindikata tekstila, kože, obuće i gume Federacije BiH, kako bismo iz prve ruke dobili uvid u stanje, izazove i potencijale u jednoj od najvažnijih privrednih grana.

Tekstilna i obućarska industrija dugo godina predstavljaju okosnicu ekonomija u mnogim lokalnim sredinama, ali i šire, ali i sektor u kojem se najjasnije ogledaju radnička i socijalna prava. Tokom sastanka je istaknuto da ovaj sektor zapošljava veliki broj radnica i radnika, te da je očuvanje svakog radnog mjesta od strateškog značaja, kao i poboljšanje uslova rada.

Sindikat ulaže napore da bude podrška zaposlenima, obilazi fabrike, razgovara sa radnicima, te zagovara dostojanstvenu platu i sigurnost na radnom mjestu.

Sa predsjednicom sindikata razgovarali smo o projektu  “Fashioning A Just Transition”, koji vodi HPG BL, kao jedna od partnerskih organizacija međunarodne mreže Clean Clothes Campaign. Ovaj projekat, uz podršku EU, zagovara pravednu tranziciju u modnoj i tekstilnoj industriji- i po pitanju zaposlenih i životne sredine.

Aktivnosti u okviru projekta su:

  • Radionice za mlade – učesnici će imati priliku da se informišu i diskutuju o štetnim aspektima modne industrije, kao što je tekstilni otpad, njenom uticaju na klimatske promjene, važnosti reciklaže, održivih navika i prelaska na  pametniju potrošnju i cirkularnu modu. Pitanje koje postavljamo zajedno: Da li smo spremni da mijenjamo način na koji kupujemo odjeću, obuću  i odnosimo se prema planeti?
  •  “Ženski razgovori” sa zaposlenicama u tekstilnoj industriji, na kojima ćemo imati priliku čuti autentične priče žena koje rade u ovom sektoru, otvarajući prostor za razumijevanje izazova s kojima se suočavaju i sagledavanje potreba za ekonomskom i socijalnom pravdom.
  • Zagovaračke aktivnosti i umrežavanje – U projekat će biti uključeni ključni akteri društva: novinari, influenseri, eko i feminističke organizacije, sindikati, škole i donosioci odluka.

Naš cilj je stvaranje zajedničkog pristupa u rješavanju izazova koji se tiču ove tematike u Bosni i Hercegovini.

Facebook
Twitter
LinkedIn