Cilj teksta je da istraži duboko povezanu vezu između jezika, čovjeka i društva, problematizirajući pitanja o prirodi jezika, njegovoj ulozi kao mostu između ljudske egzistencije i svijeta te kako društveni kontekst oblikuje jezičke obrasce i duhovnu nadgradnju. Rad polazi od razmatranja jezika kao sredstva komunikacije između ljudi, odnosno ključne veze između pojedinca i zajednice. Dalje se istražuje društvena dimenzija jezika, fokusirajući se na rodnu podjelu i kako ona utječe na jezičke obrasce. Ovdje će se govoriti o obliku dogmatskog jezika utemeljenog na rodnim stereotipima i suprotstavljanja rodno osjetljivom jeziku koji se bavi dekonstrukcijom tih stereotipa. Zaključni dio razmatra praktične korake za primjenu rodno osjetljivog jezika, odnosno postavlja pitanje gdje započeti emancipaciju jezika – u akademskoj zajednici, politici, radnom okruženju, medijima ili drugdje. Na tragu tog odgovora zadatak teksta je da svakog građanina poziva na razmišljanje o moćnom uticaju jezika na društvo i promišljanje o njegovoj ulozi u stvaranju bolje budućnosti.
Ovaj rad dio je projekta „Online akademija za rodnu ravnopravnost i EU integracijski proces“ koji se implementira u saradnji sa Fondacijom Heinrich Bӧll.
Kompletan rad možete pročitati ovde, a autor je Nemanja Tubonjić, polaznik Akademije za rodnu ravnopravnost i EU integracije 2023.