Profesionalno urađeni i primijenjeni interni akti su itekako među važnijim stavkama da jedna organizacija civilnog društva funkcioniše kao još odgovornija organizacija te oni nisu samo formalnost, već ključni alat za uspješno i jasno upravljanje i ostvarivanje misije i ciljeva.
Tako je i Helsinški parlament građana (HPG) Banja Luka, zahvaljujući Core Grant, koji je dobio po prvi put, pojačao, odnosno proširio i svoje interne akte ažurirajući postojeće ili uvodeći nove, veoma značajne dokumente.
To je omogućeno zahvaljujući projektu SMART Balkan kojeg finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške, a u okviru kojeg je dodijeljen Core Grant, odnosno temeljni grant čiji jedan od ciljeva jačanje kapaciteta organizacije i osoblja.
„Dokumenti koje sam pripremio predstavljaju širok spektar internih akata koji uređuju značajne organizacione i radne odnose unutar Helsinškog parlamenta građana Banja Luka. Među njima se nalazi Pravilnik o radu, koji detaljno opisuje specifičnosti i konkretizacije radnog prava primjenjive unutar naše organizacije. Ovaj pravilnik obuhvata osnovna prava, obaveze i zaštite u radu, uključujući teme, između ostalog, poput ugovora o radu, prava na platu, otpremninu, politiku prekovremenog rada i mogućnosti za profesionalni razvoj“, kaže Filip Novaković, in-house pravnik u Helsinškom parlamentu građana Banja Luka.

Drugi značajan dokument je Politika borbe protiv korupcije, koja ima za cilj spriječiti, otkriti i riješiti slučajeve eventualne korupcije.
„Ova politika uspostavlja strukturiran postupak prijavljivanja korupcije, sa jasno definisanim protokolima za odgovornost i transparentnost. Slično tome, Pravilnik o sukobu interesa predstavlja proaktivan pristup, definišući smjernice za osiguravanje nepristrasnosti i sprečavanje uticaja ličnih interesa na organizacione odluke. Uveli smo i regulative za zaštitu korisnika, koje štite korisnike naših usluga od eksploatacije ili nepoštenog postupanja od strane osoblja. S obzirom na našu posvećenost društvenoj odgovornosti i ljudskim pravima, ovaj pravilnik potvrđuje naš fokus na pridržavanje etičkih standarda za sve uključene. Pored toga, Pravilnik o radu pojašnjava radne aranžmane specifične za našu neprofitnu prirodu. Kako naša organizacija ne teži stvaranju profita, moramo uskladiti budžet sa pravednim naknadama, benefitima i dodacima za profesionalni rast, čineći ovaj pravilnik ključnim za dosljedne i transparentne radne prakse“, navodi pravnik Filip Novaković.
Prema riječima Aleksandra Žolje, izvršnog direktora Helsinškog parlamenta građana Banja Luka, ostali važni dokumenti uključuju Pravilnik o službenim putovanjima, koji opisuje politike o troškovima putovanja za službene zadatke izvan sjedišta organizacije, Pravilnik o članstvu, koji definiše zahtjeve i očekivanja za članove organizacije, kao i proces prijema novih članova, te Poslovnik o radu Skupštine, koji reguliše strukturu, ponašanje i odluke skupštinskih sastanaka, te drugi interni propisi.
„ U nevladinoj organizaciji poput naše, transparentnost, odgovornost i etičko ponašanje su od najveće važnosti. Ovi interni propisi potvrđuju našu posvećenost ovim vrijednostima i pokazuju da se pridržavamo rigoroznih standarda“, kaže Aleksandar Žolja.
Prema riječima Filipa Novakovića formalizovanjem postupaka za borbu protiv korupcije i rješavanje sukoba interesa, ne samo da štitimo integritet našeg rada već i uvjeravamo naše zainteresirane strane (donatore) da smo pouzdani čuvari njihove podrške.
„Politika zaštite korisnika je također neprocjenjiva jer stavlja naglasak na dobrobit korisnika naših usluga i ojačava zaštitni okvir koji osigurava da naši zaposlenici postupaju etički i podržavajući prema korisnicima. Ovi dokumenti pomažu u sprječavanju problema neravnoteže moći i eksploatacije, koji se ponekad mogu pojaviti u organizacijama baziranim na pružanju usluga. Sve zajedno, ove politike predstavljaju temelj koji jača našu internu strukturu, unapređuje organizacionu koheziju i konačno gradi naš kredibilitet kod partnera, donatora i javnosti“, kaže Filip Novaković, pravnik.
Rad na ovim internim dokumentima bio je angažujuće i poučno iskustvo za pravni tim u HPG-u.
„Kao pravniku, standardizacija i formulacija jasnih regulativa su mi posebno ispunjavajuće, i ovaj projekat mi je omogućio da usmjerim te interese ka praktičnim ishodima. Izrada ovih politika uključivala je analizu različitih pravnih i organizacionih standarda i njihovu prilagodbu u politike koje odražavaju naše vrijednosti i ciljeve. Ovaj proces je zahtijevao balansiran pristup, jer sam morao osigurati da su politike ne samo pravno utemeljene, već i osjetljive na operativne realnosti neprofitne organizacije“, kaže pravnik Filip Novaković.
Iskustvo je takođe bilo edukativno, ističući područja u kojima se mogu nastaviti unapređivati vještine u izradi organizacionih politika i internih akata.
„ Ovo iskustvo će značajno doprinijeti mom budućem radu, jer je produbilo moje razumijevanje organizacionog upravljanja i složenosti stvaranja internih akata koji su u skladu s pravnim zahtjevima i jedinstvenom misijom organizacije“, kaže Filip Novaković.
Ovakvi grantovi, kao što je ovaj u okviru projekta SMART Balkan kojeg finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške, su namijenjeni organizacijama civilnog društva koje su ostvarile važan uticaj u područjima sigurnosti i stabilnosti i/ili upravljanja i imaju potencijal za još veći uticaj u zajednici, što HPG nesumnjivo ima.
Fotografija (naslovna): Pixabay