Kampanja 16 Dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja
U Banjaluci će 9. decembra 2010. biti održana konferencija za novinare na kojoj će biti predstavljen Alternativni izvještaj o implementaciji CEDAW konvencije i ženskim ljudskim pravima u Bosni i Hercegovini za 2010. godinu.
Ovaj izvještaj pokriva sljedeće oblasti: Ekonomski položaj žena u BiH, Žene u javnom i političkom životu, Nasilje nad ženama, Položaj i ostvarenje ženskih ljudskih prava Romkinja u BiH. U izradi ovog izvještaja je učestvovala grupa nevladinih organizacija iz BiH (Fondacija Cure, Žene ženama, Budućnost Modriča, Lara Bijeljina, Udružene žene, Forum žena Bratunac) pod koordinacijom Helsinškog parlamenta građana Banja Luka i „Prava za sve“ iz Sarajeva. Izvještaj se podnosi Komitetu za eliminaciju svih oblika nasilja nad ženama UN-a krajem decembra.
Naredne sedmice na našem web sajtu objavićemo izvode iz ovog izvještaja koji ilustruje stanje ženskih prava u periodu od 2006-2010. godine iz ugla nevladinog sektora Bosne i Hercegovine.
Otvaranje Muškog centra u Modriči
Udruženje građana „Budućnost“ otvorilo je u Modriči 25. novembra Muški centar, prvi takve vrste u BiH. U Muškom centru će se raditi sa muškarcima, počiniocima nasilja u porodici, kako bi se uticalo na njih da prevaziđu socijalno neprihvatljive oblike ponašanja i izgrade drugačiji sistem vrijednosti, baziran na poštivanju ženskih ljudskih prava i rodnoj ravnopravnosti.
Muški centar treba da bude jedan od instrumenata zaštite u službi podrške žrtvama nasilja u porodici, istaknuto je na otvaranju Muškog centra, kojem su prisustvovale i predstavnice Helsinškog parlamenta građana Banja Luka Lidija Živanović i Dragana Dardić.
Aktivnosti u Muškom centru zasnivaće se na terapijskom i savjetodavnom radu i radu u grupama za samopomoć. Centar će djelovati kao zasebna organizaciona jedinica u okviru Udruženja građana „Budućnost“.
Otvaranju Centra prethodilo je niz aktivnosti, a jedna od njih je bila i anketiranje muškaraca na području dobojske regije. Anketom je bilo obuhvaćeno 300 muškaraca, prosječne starosti od 33 godine. Na pitanje da li ste koristili silu (tuča, prebijanje) prilikom pokušaja da riješite neku situaciju 43% ispitanika je odgovorilo potvrdno, dok je 23% njih odgovorilo „samo sam prijetio“. Na pitanje da li ste se ikada ikome obratili za pomoć, čak 93% anketiranih je odgovorilo da nije.
Inače, „Budućnost“ iz Modriče ove godine obilježava i 10-godišnjicu od otvaranja Sigurne kuće za žene i djecu žrtve nasilja u porodici. Sigurna kuća u Modriči bila je prvo takvo utočište za žene u BiH. Od otvaranja Sigurne kuće do danas, kroz kuću je prošlo 1028 žena i 1187 djece, uključujući i 50 djece bez roditeljskog staranja. Više od polovine žena koje su spas potražile u Sigurnoj kući vratilo se u nasilno okruženje iz kojeg su pobjegle. Nasilnici su u 60 odsto slučajeva bili bračni ili vanbračni partneri, a čak 60& žena, štićenica Sigurne kuće, izjavilo je da su nasilje trpile od prvog dana zajedničkog života.
Banjaluka, 9. decembar 2010.